„2020 е тъжна година. Заради заразата, но много по-тъжна заради паниката и страха, всети покрай нея. Година на трудни и тежки размисли за характера на европейското човечество, показващо тежки травми, тежки липси, тежки дефицити на човешко качество... Налице е пълен разпад на човешка солидарност“. Това каза пред БНР философът проф. Георги Каприев.
Той посочи, че в Европейския съюз има 17 типа различни мерки, което подсказва, че се прави съзнателен опит за експеримент върху способността на европееца да поеме върху себе си тоталитарна тежест:
„Оказва се унизително масова тази готовност. Много лесен отказ, ентусиазиран на места. По аналогия се доближаваме до събития в края на 20-те години на ХХ век, които не ми харесват“.
В предаването „12+4“ проф. Каприев допълни:
„За мен основният смисъл от протеста беше освобождаване от политическия страх. Едно отваряне на очите. Чувствам се лично обиден от нивото на политическата неграмотност и пренебрежение на човешкото... Първото, което трябва да направят опозиционните на ГЕРБ сили, е да очертаят своята физиономия“.
Философът изрази надежда за 2021 година:
„Надявам се това да е нормална година, защото това, което ми се препоръчва сега като нова нормалност, е радикална ненормалност“.
Интервюто с проф. Георги Каприев можете да чуете в звуковия файл.