Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тристранният съвет с извънредно заседание в края на годината за Covid мерките

| обновено на 23.12.20 в 19:10
Снимка: БГНЕС

Мерките за подпомагане на работещите и бизнеса ще бъдат обсъдени и на извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в самия край на годината. Междувременно КНСБ и Асоциацията на индустриалния капитал в България поискаха въвеждане на нови компенсации чрез промени в Кодекса на труда.

С промяната на постановлението за регламента на мярката 60 на 40, което социалните партньори ще обсъждат, се разширява кръгът на работниците и служителите, за които работодателите ще могат да кандидатстват за изплащане на средства за запазване на заетостта.

Същевременно от КНСБ представиха проект за промени в Кодекса на труда, подготвен от експерти на синдиката и на АИКБ.

От КНСБ и Асоциацията на индустриалния капитал в България настояват в Кодекса на труда да се въведе понятието "принудителен престой за работодателя" за случаите, в които предприятията спират дейността си поради заповед на държавен орган, както и съответните компенсации за работещите.

Националният секретар на КНСБ Величка Микова обясни, че целта е да се уреди новото понятие и новата фактическа обстановка на:

„Принудителен престой на работодателя поради издадена заповед за затваряне на бизнеса му от държавен орган, както и поради произтичащите от това компенсационни механизми от страна на държавата за работниците и  работодателите“.

Предложението е, когато заплатата е под максималния осигурителен доход, тази компенсация да е 75% от възнаграждението:

"Когато обаче брутното трудово възнаграждение на работника надхвърля максималния осигурителен доход за страната, тогава се изчислява 75 на сто от максималния осигурителен доход", посочи националният секретар на КНСБ и уточни, че предложението е:

„Ние предвиждаме да се изплащат такива компенсации за не повече от 6 месеца в една календарна година“.

В проекта са заложени и нови правила за дистанционната работа по време на пандемията. Величка Микова коментира, че заради Covid-19 се трансформира работната среда:

"Нашият закон, дори и да е транспонирал европейското рамково споразумение за работа от разстояние, би следвало да бъде актуализиран и в него да се запишат по-актуални права и задължения - както за работниците, така и за работодателите.

Какво се случва когато работникът или служителят не изпълняват задълженията си, как отчита работното си време, до каква степен работникът и служителят трябва да са на разположение на работодателя, когато извършват  работата от разстояние."


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна