82-годишният Брайън Пинкър стана първият британец, получил доза от ваксината на Оксфордския университет и „АстраЗенека“. Министърът на здравеопазването Мат Ханкок нарече използването на местната ваксина „повратен момент в борбата срещу коронависура“.
Брайън Пинкър, който е пациент на диализа, бе инжектиран рано тази сутрин в оксфордската болница „Чърчил“. Пинкър заяви, че е горд, че е бил ваксиниран с разработен в Оксфорд продукт и сега гледа напред да отпразнува 48-ата годишнина от сватбата си.
Повече от половин милион дози от ваксината на Оксфорд и „АстраЗенека“ са пуснати в употреба от днес. Правителството е поръчало 100 милиона дози.
Амбицията на здравните власти е в най-скоро време да се премине към ваксиниране на по 2 милиона души седмично, при положение че има налична ваксина.
От средата на декември във Великобритания започна ваксиниране с продукта на „Пфайзер“ и „Бионтех“ и вече около 1 милион души получиха първата си доза.
Разработената в Оксфорд ваксина е по-евтина, по-лесна за съхранение и за транспортиране.
Втората доза от ваксината ще бъде поставяна след 12 седмици.
Мат Ханкок предупреди, че въпреки голямата новина за стартирането на използването на ваксината на Оксфорд и „АстраЗенека“, страната я очакват трудни седмици напред. Това се дължи на растящите случаи на заразявания, отдавани предимно на новия щам на вируса, който се разпространява по-бързо. За последните шест дни броят на заразените постоянно надхвърля 50 000. Лейбъристката партия дори призова за налагане на трети общонационален локдаун.