Президентът Румен Радев все още няма достатъчно информация, за да може да вземе информирано решение за кога да насрочи изборите.
Това стана ясно от думите на държавния глава в края на срещата му с министъра на здравеопазването Костадин Ангелов, държавния здравен инспектор и председателя на ваксинационния щаб.
Радев заяви, че очаква общуването със здравните власти, които разработват мерките при които ще се проведат парламентарните избориq да продължи:
"Явно в момента вие сте в затруднена ситуация да дадете точни прогнози, точни препоръки доколкото разбирам, и да формулирате точни мерки, така че разчитам, че остава отворен процесът на нашето взаимодействие, за да можем накрая да вземем съответното информирано решение. Крайната цел е да имаме - още веднъж казвам, гарантирани изборни права, гарантирано и здраве и много е важно да има и съответната избирателна активост".
Министърът на здравеопазването Костадин Ангелов каза, че за гласуването на поставените под карантина българи възможностите са няколко:
"Едната възможност е създаване на секционни избирателни комисии, в които да гласуват само карантинирани лица, секционни избирателни комисии, в които да гласуват само лица, поставени в изолация, и разбира се създаването на подвижни секционни избирателни комисии, които да вземат гласовете на хората по домовете. Всичките тези варианти се обмислят и тогава, когато е ясна датата на изборите, непосредствено преди започването на предизборната кампания, този план ще бъде ясно представен".
Подготвя се протокол за гласуване в условията на пандемия. Това стана ясно на консултациите, които президентът Румен Радев започна за необходимите мерки за справедлив и прозрачен изборен процес, който да гарантира правото на глас и здравето на гражданите.
Първо държавният глава се срещна с министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и проф. д-р Красимир Гигов, ръководител на Националния ваксинационен щаб.
Президентът Румен Радев заяви, че пандемията няма да отмине скоро и трябва да се научим да живеем с вируса, включително и да се организират и проведат избори, като в много страни вече са проведени такива, има и международен опит.
В началото на срещата държавният глава подчерта, че трябва да бъде дадена яснота на българските граждани и на политическите партии как ще се проведат изборите у нас за Народно събрание в условията на коронавирус:
„Като президент за мен е изключително важно да се гарантира както конституционното право на вот на българите в предстоящите избори за Народно събрание, така и да се гарантира и тяхното здраве. Затова започвам серия консултации и естествено първата е с Вас, за да чуем какви са вашите прогнози за развитието на пандемията, в каква степен тя ще бъде повлияна от процеса на ваксиниране, какво движение очаквате на броя на карантинирани хора, какви здравни мерки предвиждате не само за изборния ден, а и за предизборната кампания и как виждате да гласуват хората, които са под карантина и в изолация“.
На част от поставените от президента Румен Радев въпроси отговори министърът на здравеопазването Костадин Ангелов, като подчерта, че от два месеца се разработва медицински протокол за провеждане на изборите в условията на пандемия - адаптира се от международния опит и ще бъде ясен в момента, в който президентът насрочи изборите.
Здравният министър заяви:
„В мига, в който президентът обяви датата на изборите, ние ще го представим, защото в противен случай той ще прилича малко като, образно казано, преждевременното раждане, ще има сериозни рискове за резултата. А мисленето за мобилни секции, за изграждането на секции за специално гласуване на хора под карантина - да, мислим, господин президент, как да гарантираме правото на хората, които са поставени под карантина, тъй като те по закон нямат право да напускат домовете си. Мислим и в тази посока как да направим, какъв тип промяна да направим, за да гарантираме тяхното конституционно право, също така и мислим как да осигурим сигурността на хората, които ще бъдат ангажирани в тези мобилни урни или в отделните секции“.
От срещата стана ясно, че няма да се допуска в деня на изборите и по време на предизборната кампания струпване на хора в закрити помещения. Ще се ползват лични предпазни средства, както и дезинфектанти, включително и за машините за гласуване. Това посочи държавният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
На настоятелните питания и от вицепрезидента Илияна Йотова защо този план все още не се оповестява, здравният министър отказа да даде повече детайли.
А по отношение на това как ще се води предизборна кампания, ако все пак изборите бъдат насрочени за 28 март, каквито са предварителните анонси, и кампанията ще трябва да започне месец по-рано, здравният министър каза, че политическите партии трябва да мислят преди всичко за здравето на българските граждани.
Струпвания на хора в предизборната кампания няма да се допуска. Ще се гласува с маски. Ще има стриктна дезинфекция, включително и на машините.
Прогнозите как ще се развива пандемията в идните месеци, властите се въздържаха да направят към днешна дата, а президентът обяви, че очаква комуникацията по темата да продължи:
"Възможно по-голяма конкретика, която съответно и на политическите субекти да стане ясна. Те ще водят кампания. Крайната цел е гарантирани изборни права, гарантирано и здраве".
Румен Радев каза още, че е важно да се изгради доверие в хората, за да не пострада избирателната активност:
"При една такава разгърната кампания и убеденост на хората аз мисля, че можем да направим и едни нормални за тази обстановка избори, а те са от изключителна важност и за бъдещето на държавата".
Държавният глава се среща днес и с вирусолога проф. д-р Радка Аргирова, председател на Българското дружество по медицинска вирусология, проф. д-р Андрей Чорбанов от Института по микробиология на БАН и с пулмолога д-р Александър Симидчиев, началник на отделение в Медицинския институт на МВР.