За 15 ч. българско време днес е планирано отпътуването на Доналд Тръмп от Белия дом за последно в качеството му на президент. Той ще прекара последните си моменти като държавен глава в резиденцията си Мар-А-Лаго във Флорида.
Преди няколко часа Тръмп помилва над 100 души, сред които бившия си стратег Стив Банън и няколко личности от шоубизнеса. Тръмп не помилва себе си или членове на своето семейство. Адвокатът му Руди Джулиани също не бе помилван.
Междувременно Вашингтон се приготвя за полагането на клетва от следващия президент Джо Байдън.
Заради пандемията и опасността от насилие, подобно на щурма на Капитолия, при което загинаха петима души, няма да има хиляди граждани на National Mall.
Вместо това организаторите създадоха поляна от знамена, представляваща тези, които не могат да са на място.
Сред най-известните изпълнители на церемонията ще са Лейди Гага и Дженифър Лопес. Очакват се още изпълнения на познати имена като Foo Fighters, Джон Леджънд и Брус Спрингстийн.
Само конгресмени, техните гости, акредитирани журналисти и такива със специални покани ще могат да гледат отблизо.
Церемонията ще започне с химна и в 12 часа местно време, 19 българско, ще е полагането на клетва по традиция от западната страна на Капитолия - мястото, което в началото на месеца бе щурмувано от привърженици на Тръмп, които не приемат изхода от вота, спечелен убедително от Байдън.
Властите са нащрек за екстремистки групи, които могат да се опитат да създадат проблеми, но има уверение, че охраната днес ще е адекватна.
По време на речта си след встъпване в длъжност Байдън се очаква да говори за справяне с пандемията от Covid-19 и да призове за обединение.
В програмата има полагане на венци на военното гробище в Арлингтън. След това в ескорт до Белия oом ще се включат оркестрите на Университета на Делауеър и Университета „Хауърд“ - учебните заведения, завършени съответно от Байдън и избрания вицепрезидент Камала Харис.
Предвижда също виртуален парад, а вечерта Том Ханкс ще е водещ на специална 90-минутна праймтайм програма.
Самият Байдън още днес след встъпването си длъжност обеща да изпрати предложение в конгреса за мащабни промени в имиграционната политика.
Предложението предвижда път към гражданство на около 11 милиона недокументирани имигранти в САЩ. Това ще бъде ярък контраст с политиките на Тръмп, които затрудниха тези с неустановен статут.
Байдън също днес се очаква да въведе национално изискване за носене на маски и да създаде специално крило за справяне с Covid-19.