Заведения за хранене в страната отварят самоволно от 1 февруари. Нощни клубове и дискотеки ще подновят работата си от 1 март. Това обявиха от Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България по време на протестна акция в центъра на София. Протестът събра пред Министерския съвет собственици и персонал от цялата страна, а кулминацията беше музикално парти.
Към 17 ч. протестиращите организираха и шествие от „Цар Освободител“ до Орлов мост.
Протестът събра собственици и персонал на затворени на заведения от Пловдив, Бургас, Стара Загора, Велинград. Те твърдят, че са единственият сектор, който остава затворен след облекчаването на противоепидемичните мерки и последните заповеди на здравния министър и обвиниха властта в дискриминация.
Григор Павлов - собственик на заведение от Пловдив:
„Работата на здравните власти е както има ограничения за ресторантите, така да има ограничения за всички останали бизнеси. Това са двойни стандарти“.
Затова от двете организации поискаха оставката на Костадин Ангелов и обявиха, че с или без разрешение ще отворят от началото на февруари при спазването на всички противоепидемични мерки, включително ограничен капацитет и работно време до 22,30.
Собствениците настояват за равностойни на загубите компенсации от страна на държавата.
Петър Топалов от София твърди, че за да задържи персонала си в кризата, е теглил кредит.
„Имахме възможност да изтеглим кредит, който им го раздаваме на тях в момента, за да преживяват, защото повечето от хората не са и от София. Те оцеляват в момента“.
Собственици и персонал на затворените заведения настояват да работят от 1 февруари и да им бъдат изплатени адекватни компенсации за времето на втория локдаун. Подкрепени са от техни колеги от свързани бизнеси като дистрибутори на храни и напитки, музиканти, аниматори.
„Така не може да се продължава. Не сме получили почти никакви компенсации с изключение само на помощта 60/40, която беше“, сподели демонстрант.
„Дойдохме просто да подкрепим колегите, защото според нас е най-малкото лицемерно да се отворят моловете, а да не се отворят ресторантите. 85% от продажбите ни бяха към ресторанти и барове. Сега съответно като не работят ресторантите и баровете, остават 15-те“, добави друг.
„Мисля, че се опитват да ни разединят. Дано да съумеем все пак да останем заедно, колеги сме. Радваме се за тях, но все пак да помислят и за нас, останалите“, каза трети.
Така участниците в протеста коментираха разделението в бранша, след като от хотелиерската и ресторантьорска асоциация се дистанцираха от акцията.
Протестната акция е под мотото „Марш към свободата“ и се организира от Асоциацията на заведенията и Сдружението на заведенията в България.
Собственици и персонал на затворените заведения смятат, че пандемията се управлява неправилно и това отнема правото им на труд. При това без задоволителни решения за компенсации.
Браншът е дискриминиран и затова излиза на протест, обяви председателят на Сдружението на заведенията Емил Коларов:
„Единственото нещо, което искаме, е да работим. За нас е необяснимо по каква причина оставаме затворени при положение, че ясно се вижда, след като един месец работят всички ресторанти на хотелите, че няма никакво повишение на заболеваемостта".
Освен отваряне от 1 февруари, от бранша настояват и помощите за затворените заведения да се изплащат в рамките на календарния месец, за който е кандидатствано, а работещите в сектора, който е принудително затворен, да бъдат компенсирани достойно. Това каза за Радио Благоевград Васил Димитров, зам.-председател на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите в Благоевград.
Според него не е справедливо ресторантите да са затворени, а големи вериги магазини да са препълнени с клиенти ежедневно.