"Всички анализи показват, че учениците са основният разпространител на вируса - т.нар. суперразпространители, т.е. един много малък брой хора, които заразяват голям брой други. Това е защото са безсимптомни и отделят много вируси". Това каза пред БНР д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория в Берн, който живее в Германия, експерт по безопасност на ваксините. Според него отварянето на училищата в България ще е грешка. Д-р Илиев подчерта, че не изказва мнение, а цитира факти от научни изследвания и анализи:
"Може да не са съгласни родителите и учителите, но трябва да кажем това", категорично посочи той.
"Много хора са уморени от изолацията, но трябва да се съобразяваме с това, което се случва. ... Този вирус не е прищявка на политиците", каза още той и уточни, че хората имат право на протести, но да не се забравя сериозността на пандемията.
По думите на д-р Аспарух Илиев културата на забавление и "отпускане в заведения" е много по-различна от тази в много от западните държави:
"Няма какво да се лъжем, мерки в дискотеки и барове няма как да се спазват, може на хартия да се спазват, но на практика - всеки знае каква е ситуацията. За моловете имам известно разбиране, че могат да се справят с добри хигиенни мерки, но за и малките заведения и ресторанти съм абсолютно скептичен и мисля, че трябва да се изчака още 2-3 седмици с отварянето им, но очевидно, че правителството е под натиск на общественото мнение".
Той беше категоричен, че не можем да си позволим да оставим ситуацията да излезе от контрол, защото здравната система няма да издържи.
Д-р Илиев разказа, че в Швейцария и Германия мерките са много строги заради т.нар. британски щам на коронавируса, който е много по-заразен и много по-смъртоносен.
Прогнозата на д-р Аспарух Илиев за изпълнението на ваксинационния план в България беше, че през следващите 5-6 месеца ще има много повече желаещи да се имунизират, отколкото ще има налични ваксини:
"Това е проблем в целия ЕС. Европейската комисия се провали в договарянето на достатъчни количества ваксини. Тя осигури недостатъчно ваксини за страните от ЕС".
По думите му и "Пфайзер", и "Модерна" са предложили в началото на преговорите с ЕК по-големи количества, отколкото бяха поръчани.
Във връзка с руската ваксина "Спутник V" д-р Илиев коментира, че по отношение на количествата, които могат да бъдат осигурени от производителите ѝ, тя има "по-скоро пропаганден характер, отколкото медицинска роля":
"Количествата, които те могат да осигурят, са повече от скромни".
Интервюто на Снежана Иванова с д-р Аспарух Илиев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.