Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кириакиду: Настояваме за ясен план от "АстраЗенека" за бързото осигуряване на ваксините

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Спорът между фармацевтичната компания "АстраЗенека" и Европейската комисия не намери решение и след снощното заседание на Управителния съвет на Комисията и страните членки с представител на дружеството. Обявеното намерение на дружеството да съкрати доставките си на ваксини срещу Covid-19 за Европейския съюз с 60 на сто не е преодоляно. 

"Съжаляваме за продължаващата липса на график за доставка и настояваме за ясен план от "АстраЗенека" за бързото осигуряване на количествата ваксини, които сме резервирали за първото тримесечие". Това е последната публикация в "Туитър" на еврокомисаря по здравеопазването Стела Кириакиду, след като поредната среща между двете страни снощи също се оказа без резултат. Тонът, който до този момент беше по брюкселски завъртян, изведнъж придоби различен характер:

"Нека бъда пределно ясна - 27-те страни членки са единни, че "АстраЗенека" трябва да изпълни ангажиментите си по договора. Ние сме насред пандемия, губим хора всеки ден и това не са цифри или статистики. Това са хора със семейства, приятели, колеги и те всички също са засегнати". 

Скандалът избухна в края на миналата седмица, когато "АстраЗенека" обяви намерението си за драстичното съкращаване на доставките за ЕС. В началото на тази седмица нейният изпълнителен директор Паскал Сорио наля масло в огъня, като обяви, че дружеството няма договор за твърдо количество ваксини, а само трябва да положи "възможно най-голямо усилие". Еврокомисар Кириакиду: 

"Становището, че дружествата не са задължени да осигурят доставките, защото сме подписали договор за полагане на "възможно най-голямо усилие", не е нито коректно, нито приемливо. Ние подписахме споразумение за авансово закупуване на продукт, който в момента не съществува и за който още няма разрешение. И го подписахме, за да може компанията да изгради производствени мощности и да произведе определено количество от ваксините веднага след като получи разрешение за това. Логиката на това споразумение бе толкова валидна, колкото е и сега. Ние направихме предварителна рискова инвестиция, за да получим обвързващ ангажимент от дружеството за предварително производство, дори преди да получи разрешение". 

336 млн. евро - това е сумата, която фигурира в договора с "АстраЗенека", съобщи високопоставен представител на Комисията. Той обаче добави, че тя не е изплатена изцяло, тъй като се отпуска на траншове, а те са свързани с резултатите от клиничните проучвания. 

"Можем да си поискаме парите обратно при определени случаи на неуспех", уточни източникът. 

Не проработи и версията на Сорио, че драстичното съкращаване на доставките се дължи на проблеми с производството в завода в Белгия. 

Стела Кириакиду
"Неспособността да се осигурят производствени мощности е против буквата и духа на споразумението. Отхвърляме логиката на "Първи дошъл, първи обслужен". Тя може да работи в кварталните месарници, но не и в нашия договор за авансово закупуване. В него няма клаузи за приоритет. Няма и висша йерархия сред заводите, която да е упомената. Два от тях са в ЕС, други два - в Обединеното кралство. Ние възнамеряваме да защитаваме целостта на нашите инвестиции и парите на данъкоплатците, които са вложени там", допълни Кириакиду.

Ситуацията очевидно се усложнява от данните за износ на ваксини на дружеството към Обединеното кралство и това въпреки двата завода на Острова, а и към други страни:

"Нито една фирма не трябва да си прави илюзии, че не разполагаме със средства, за да разберем какво се случва. Затова искаме те да са възможно най-прозрачни при подаването на информация, защото ние знаем къде се произвеждат дозите и къде се изпращат след това".

"Митническите данни не лъжат, а ние разполагаме с тях", допълват експерти от Комисията.

Макар Федералната агенция за лекарства и здравни продукти да извърши проверка в завода на "АстраЗенека" днес съвместно с холандски, италиански и испански експерти, засега се съобщава лаконично, че експертите "ще се концентрират върху получената информация по време на инспекцията", като "докладът се очаква във възможно най-кратки срокове, но това може да отнеме няколко дни". А тази неприятна новина се прибавя към забавянето на доставките на ваксини на друга фирма - "Пфайзер"/"Бионтек". И макар оттам да уверяват, че до края на тримесечието ще наваксат с дозите, определено стои въпросителната как Комисията ще осъществи стратегията си да ваксинира 70 на сто от възрастното население до края на лятото и дали и през този ваканционен сезон не ни очакват същите перипетии като при предишния. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна