Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Бонев: Столичната община не генерира собствени приходи

Борис Бонев
Снимка: БНР

„Приоритетите на кмета на София Йорданка Фандъкова за новия бюджет всяка година ги слушаме, те не са нови, те се повтарят всяка година и после не се изпълняват“. Това каза пред БНР Борис Бонев, независим общински съветник преди онлайн общественото обсъждане на проектобюджета на столицата, който е в размер на близо 2 млрд. лева. Три са целите му – ремонт и изграждане на пътища и канализация, повече места в детски градини и по-чист град с по-чист въздух

Това са стари приоритети – като премахването на печките, трябваше вече да е завършила, а тя още не е стартирала. Изграждането на метрото до „Овча купел“ трябваше също миналата година да е завършено и пуснато, по отношение на филтрите на комини, които щели да се справят със замърсяването – имаше аргументи, че те са неефективни след две години, никой не е предвидил средства за тяхната поддържка. По отношение на това градският транспорт да е приоритет – това не знам как ще се случи, при условие че средствата за тази година са по-малко и вече общински съветници от управляващото мнозинство пишат писма до Бойко Борисов да отпусне милиони, за да не фалира градският транспорт“. 

Общинският съветник припомни за идеята за детските градини - „тя още преди 10 години обещаваше, че до две години ще има достатъчно такива, а тя дори си подаде оставката като заместник-кмет по образованието отново заради провал със системата за детските градини“.

По думите на Бонев тези приоритети няма да бъдат изпълнени и от това управление на Столична община. 


Виждам три основни дефицита на този бюджет – скромното собствено участие на Общината, всичко са делегирани държавни дейности и пари за детските градини, Общината не генерира приходи. Пример за това е изключително популистката данъчна политика – като таксите за разрешително за строеж, тези такси не са повишавани от 2006 година, а цените на жилищата са скочили. Само заради това Общината губи десетки милиони лева годишно, които биха се използвали за канализация и детски градини. Вторият дефицит е липсата на реформи. Ако се обединят или окрупнят няколко общински дружества като тези за управление на пазарите, можеше да се съкрати административен капитал и да се намалят разходите. Третият дефицит е липсата на инвестиции в кварталите - парите за квартални ремонти са 10 милиона лева, което е смешно недостатъчна сума - аз искам двойно увеличаване на сумата. Тоест на всеки квартал ще се полагат по 400 хиляди лева за ремонти“, допълни Бонев в предаването „Преди всички“. 

От 16.30 часа през сайта на Столична община и фейсбук страницата можете да участвате в откритото онлайн общественото обсъждане на проектобюджета на Столична община. 

Интервюто с Борис Бонев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна