„В името на коалицията „Изправи се! Мутри вън“ удивителната е призив, апел, лидерство. Първата част в този наратив, тип разказ, е „изправи се“ е персонално към някого - българския гражданин, изправянето е като знак за готовност за действие. Втората част е ревитализация на посланието от времето на протестите и модел на препратка към началото на прехода. Това „вън“ е към група от хора. Изборите са част от демократичен процес на представителната демокрация. Метафорично могат да играят ролята на изчистване на авгиевите обори, но в социален и политически план това ще стане трудно“. Анализа направи пред БНР проф. Иванка Мавродиева, преподавател по реторика и пиар в СУ „Св. Климент Охридски“.
Според нея въпросът е дали между тези обединения ще има трайна спойка по време и след изборите.
„Нямат идеологически послания на солидно ориентирана партия. Там стои гражданска платформа на обикновения човек, маха се тоталното разочарование, а има призив гражданите на България да бъдат активни, защото институциите не са реализирали техните функции според очакванията на отделния гражданин... Обикновените хора, които търсят своя начин да бъдат активни и започват като гражданска платформа, но дали ще стигнат до народни представители е въпрос на преброяване на бюлетините“.
В предаването „Нещо повече“ проф. Мавродиева допълни:
„Т.нар. „дигитална гражданска активност“ ще се прояви и при традиционните партии. Онлайн комуникацията не е ясно до каква степен ще убеди българските граждани дали да подкрепят, или да не подкрепят определена формация... Като четох имената на партиите, които са регистрирани, и най-начетеният българин трудно би се ориентирал в наименованията и кого да подкрепят“.
Проф. Мавродиева подчерта, че партиите и обединенията трябва да имат разпознаваемост, доверие, репутация.
„Не очаквам елегантна и етична кампания... Трябва да си устойчив в предизборната кампания на атаките, да имаш екип, да вземаш решения, да не си атрактивен временно, да изгрееш като фойерверк. Колко такива партии познаваме... Има разочарование на гражданите от безкрайното народно говорене или абстрактно, или лъскаво. Къде е ангажиментът, който трябва да бъде изпълнен от народните представители? Участието не е на въпрос на предварителни задкулисни договорености, а дали ще има ефективност и устойчивост“.
Интервюто с проф. Иванка Мавродиева можете да чуете в звуковия файл.