„Всеки има право за защити доброто си име и авторитет от обиди и клевети, включително по съдебен път. Но истината в България е, че чрез определени медии, ангажирани с проправителствена защита, се нападат и очернят опозиционни политици“, посочи Славев. Той смята, че се свалят предпазните бариери на обществото за това какво е допустимо и какво не в публичното говорене.
Политологът отбеляза проблема с вулгарния език и цинизма в публичното пространство, включително лексиката, използвана в Народното събрание.
Не трябва да се допуска съдът да се използва за натиск срещу критично мислещи хора, отбеляза Славев. В България регулаторите не работят – „тези, би трябвало да осъществяват някакъв контрол или да превантивна дейност“, изтъкна той, визирайки в частност Съвета за електронни медии и Комисията за защита на личните данни.
Когато не работят регулаторите, това, което може да се направи, е да се въведе форма на саморегулация – на съсловни и професионални общности, да се насърчи обществената дискусия за етичните стандарти и мястото на почтеността в тяхната дейност, поясни Теодор Славев.
„В България почти не се говори за това – за етичните стандарти, за етиката.“
Когато става въпрос за анализатори, стремежът за обективност се дължи, но всеки от нас има идеологически пристрастия, подчерта политологът. По думите му гражданите – слушатели и зрители на традиционните медии са наясно с линията, която защитават редовно гостуващите анализатори.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.