Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изцяло българска виртуална класна стая с одобрение от МОН

Снимка: https://www.vedamo.com

Една от интересните разработки на виртуална класна стая, изцяло подготвена от български екип, се нарича VEDAMO. Името не е избрано случайно, тъй като произхожда от старобългарската дума ведам, която означава "знам". Платформата вече е една от официално одобрените от Министерството на образованието и науката платформи за преподаване. Тя е разработена специално за нуждите на образованието и може успешно да се използва за всички учебни предмети и класове.

Възможностите, с които разполага за индивидуална и групова работа, са близки до традиционния начин на преподаване. Така учителите могат да ангажират всеки ученик много по-активно по време на урока. Заедно с това те могат да следят присъствието и активността на всеки ученик и автоматично се отбелязва, ако те се разсейват с други сайтове и приложения.

Светлана Савова

Виртуалната класна стая трябва да е същата като традиционната класна стая, всички дейности, които могат да бъдат извършвани в едната, трябва да са достъпни и в другата среда, каза пред Радио София Светлана Савова. В световен мащаб има различни решения за виртуална класна стая, като те се характеризират с различни функционалности и възможности - от такива само за конферентна видеовръзка до платформи със защитена среда, в които учителите получават подробна информация за действията на учениците, обясни Савова и уточни:

"VEDAMO дава възможност на учителите да използват инструменти за интерактивност и игрови ситуации, за онагледяване на съдържанието, електронни учебници и разделяне на децата на отделни групи, в които да бъдат задавани различни задачи."

Светлана Савова даде примери за използване на платформата, която вече е преведена на десет езика, в различни страни от Средния изток, както и училище за изящни изкуства в Ню Йорк. Специално там в момента се провежда хибридно обучение, като част от учениците са в класната стая, а друга част - онлайн. Използваният модел предлага свързване на интерактивната дъска в традиционната класна стая с "бялата дъска" в платформата. Игровият модел пък е застъпен в израелско училище, като сред средствата за изучаване на математиката е използвано дори виртуално зарче.

Сега разработката е сред финалистите в конкурса за наградите на БАИТ за 2020 година.

Чуйте интервюто на Лили Големинова със Светлана Савова.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени