Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община Свищов обяви конкурс за най-добра рисунка, оригинална мартеница или мартенско пано

Снимка: архив

Традиционно в навечерието на 1 март, когато хората си подаряват мартеници за здраве и късмет, Община Свищов обяви конкурс за най-добра рисунка и най-оригинална мартеница или мартенско пано. Проявата е насочена към деца и ученици на възраст от 3 до 18 години. В конкурса могат да се включват и децата от цялата страна. Крайният срок на изпращане на творбите е 24 февруари. Форматът за рисунките е по избор: максимум 50х60 см.

Техниката е свободна: акварел, флумастер, молив, колаж или друг вариант. Мартениците, паната и рисунките изпращайте в Община Свищов, улица "Цанко Церковски" 2. След края на конкурса рисунките, мартениците и паната ще бъдат подредени в Градската художествена галерия, като се предвижда да има режим на влизане с оглед пандемичната ситуация в момента.

"Всяка рисунка, пано или мартеница трябва да бъде оригинална авторска творба. Условията, които съпътстват конкурса, са упоменати в обявата, която Община Свищов  е разпространила, така че всеки, който се интересува, би могъл да се запознае по-подробно", каза за БНР Росен Маринов от Дирекция "Култура" в Община Свищов.

Всеки участник в конкурса трябва да посочи точен адрес за връзка с него. Списък с имената на наградените ще бъде обявен на сайта на Община Свищов и във Фейсбук. Наградите за живеещите в Свищов могат да се получат в сградата на Общината, а тези, които живеят в друго населено място, ще получат наградите си по удобен за тях начин. 

"Предложенията при мартениците са много оригинални, вижда се развитие в направата на мартениците, в материалите, които използват, в идеите, които влагат, много са разнообразни и е много трудно да се оценяват, защото са добре направени, много се стараят участниците. Рисунките са също много интересни. Участват деца, които се обучават в различни художествени школи и там нивото е съвсем различно и също затруднява журито при оценяването. Мартенските пана са не по-малко интересни. Там влагат много голямо въображение. Обикновено тези пана представляват различни геометрични или фигурални композиции отново на тема, свързана с Баба Марта", допълни Росен Маринов. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна