Дерматолозите и естетичните хирурзи са единствените лицензирани специалисти в тази област
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
През последните години се засили популярността на естетичната медицина. Очаква се световният пазар на естетични услуги да нарасне до 27 млрд. долара до 2024 г., спрямо малко над 10 млрд. долара през 2016 г., което е ръст от около 162% за период от 8 години, според данни на Data Bridge Market Research (DBMR).
“Едва ли някой е очаквал, че естетичната медицина ще тръгне с такава скорост, особено в България, предвид това, че сме по-колеблив пазар, който по-трудно приема новостите, но очевидно практиката ни опроверга през последните 10 години ”, казва дерматологът д-р Росица Денчева, която започва да работи естетична медицина преди 15 години, когато българите все още рядко са се решавали на подобни процедури.
По думите на д-р Денчева, едва ли има медицинска област, която толкова бурно да се развива. “Тъй като специалността е нова, непрекъснато се въвеждат нови машини, нови подходи, нови стратегии за справяне, като винаги ни се иска накрая да изглеждаме естествени, така че да няма драстична промяна във външния ни вид”, казва тя.
С бурното развитие на тази специалност има и изобилие от възможности, където да бъдат извършвани процедурите. “Много е трудно човек да успее да гарантира, че където и да отиде, ще получи еднакво качество, като това, което би получил при лицензирани специалисти каквито са дерматолозите и естетичните хирурзи”, коментира д-р Денчева.
Според нея са много малко потребителите, които са наясно, че това са единствените хора, които предлагат лицензирани услуги и в които специалистите имат необходимите знания.
Както във всяка друга сфера, пандемията повлиява негативно и на този сектор, като засяга не само естетичните услуги, които се предлагат, но и медицинските услуги. Този период обаче не е бил продължителен.
Чуйте целия разговор на Катя Василева в звуковия файл.