Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С годините цветът на очите се променя

Снимка: Pixabay

С възрастта очите стават по-светли, особено страдат тези, които първоначално са родени светлооки. Има такава диагноза „избледнели очи”, обяснява офталмологът доц. Ирина Лещенко от Катедрата по очни болести на Националния медико-хирургичен център в Москва.

Цветът на ириса зависи от количеството пигмент, ако в ириса има много пигмент, това означава, че очите са тъмни, а ако е малко - те са по-светли. Количеството пигмент може да намалее с възрастта, при което настъпва обезцветяване, обяснява Лещенко.

Няма доказателства, че така нареченото обезцветяване на очите е свързано със заболявания. Това не се отнася за случаите, когато има фиброза на ретината или попадане на чужди тела в окото.

Чрез хирургична интервенция можем да променим цвета на очите. Широко известни са два метода: лазерна цветна корекция за изсветляване на пигмента и инжектиране на багрило в склерата - плътната непрозрачна обвивка на очната ябълка. Но офталмологът смята, че подобни методи са опасни.

"Операцията за промяна на цвета на ириса е много рискована. Има лещи във всякакви цветове - лилаво, розово, червено, жълто. Да си поставите такива е много по-безопасно от операциите за смяна на цвета на очите", категорична е Лещенко.

Цветът на очите не оказва влияние върху необходимостта от защита от ярка слънчева светлина, отбеляза офталмологът. Слънчевите очила са важни за всеки, казва тя, независимо дали ирисът ви е тъмен или светъл.

"Всеки има своя собствена светлочувствителност. Ако тя е висока, препоръчително е да се използват предпазни средства от светлина колкото е възможно повече, може би не само на открито, но и на закрито”.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна