„Координаторите по донорство са реаниматори. Реаниматорите са натоварени и уморени. Когато се увеличават пациентите, започва да страда другата дейност. Върху донорството влияе липсата на добра организация. Сериозен проблем е подготовката на координаторите. Трябва да се избират хора с определени качества да бъдат координатори“.
Това каза пред БНР д-р Сибила Маринова, началник на отделението по реанимация в областната болница във Велико Търново и координатор по донорството.
„Липсва добра организация в болниците, няма комуникация между малките общински болници и областните лечени заведения, които са донорските бази, а назначените от болничните директори за координатори по донорството не винаги са подходящите хора, което води до най-големия проблем - идентификацията на потенциалните донори“, посочи д-р Маринова в интервю за предаването „12+3“.
Националната програма за донорство и трансплантации съществува все още само на хартия, а Covid пандемията се отрази негативно върху донорските ситуации, които за миналата година в национален мащаб са били само четири. От началото на годината са две и са реализирани от Великотърновската болница. Две деца – на една и на седем години, бяха трансплантирани преди няколко дни с черен дроб, а 48-годишен мъж получи нов бъбрек. Трансплантациите бяха извършени в две софийски болници, а донорът е 29-годишен мъж от Горна Оряховица.
Интервюто с д-р Сибила Маринова можете да чуете в звуковия файл.