Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все повече сигнали за нерегламентиран достъп на големи групи моторни шейни в националните паркове

Планината - трябва ли да бъде арена за моторни спортове

Емил Нешев: Налагане на наказания и регистрация на моторните шейни ще реши проблема

Снимка: Слушатели на БНР

Слушатели сигнализираха пред "Хоризонт" за увеличен брой нарушения на моторни шейни в националните паркове. Те изпратиха видеозаписи до БНР на моторна шейна, заснета в сърцето на Рила, по главното било.

Моторните шейни не само навлизат безпрепятствено в забранените зони, но вече се движат на групи, дори в дни, в които в планината е пълно с хора. Освен че пречат на туристите, те замърсяват природата, тормозят дивите животни и могат да предизвикат лавини.
"На 3 март бяхме на ски преход с приятели над хижа "Мальовица", дойдоха пет-шест моторни шейни, почнаха да ни подвикват по-бързо да се спускаме, после на два-три метра преминаваха покрай нас, което не е приятно. Подадохме сигнал до 112, до управата на парк "Рила" и екоминистерството. В ден с толкова много хора имаше толкова много шейни, което означава, че проблемът е излязъл извън контрол." Това разказа в предаването "Хоризонт до обед" Десислава Христова.

"Подобен случай имахме също на 3 март от друга част на Рила, до езерата - 8 шейни се катереха където могат по върховете, разчертават цялата долина..."  допълни скиорът Генадий Сергеев, който също е сигнализирал на 112.

Още през 2015 г. Сдружение за дива природа "БАЛКАНИ" изпраща становище до институциите във връзка с разработването на План за управление на Националния парк “Пирин" и проблема с шейните. В него пише за сериозен конфликт между големия брой туристи, моторните шейни и съпровождащите ги замърсяване на въздуха и силен шум, заради което планината се превръща в арена за моторни спортове.

Снимка: Валерия Николова

"Шест години по-късно няма напредък - дори моторните шейни стават по-мощни, няма наказание за използването им", коментира пред БНР авторът на становището - екологът Андрей Ралев.

"Няма и добро сътрудничество на парковата охрана с полицията, първите нямат правомощия за санкциониране, а шейните пречат на животните с големия шум. Трябва да се регламентира кой може да ги ползва и къде, особено да не се движат в забранените места", поясни още Андрей Ралев.

От Националния парк "Рила" потвърждават, че през последните няколко години сигналите за нерегламентирано движение на моторни шейни там са зачестили. В отговор на запитване от БНР от парка пишат, че само на 3 март чрез единния спешен номер 112 са получени 8 сигнала. Съставени са 5 констативни протокола за административни нарушения, предстои образуване на административно-наказателно производство.

Сигнали има отправени и към парк "Пирин".

"Институциите трябва да решат проблема, трябва да се въведат наказания, а такива няма, затова и се увеличават случаите", коментира пред БНР Емил Нешев, директор на Планинската спасителна служба.

"Това е модно сега след младите хора, затова се разраства. Ние като служба непрекъснато ходим на инциденти с такива хора. Досега имаме два инцидента с моторни шейни в планините. Мога да кажа, че случаите се увеличават", отбеляза Емил Нешев в предаването "Хоризонт до обед".

Снимка: БГНЕС

Другият проблем по думите му е, че тези шейни не се регистрират.

"Сега не знаеш коя шейна на кого се води, не можеш да идентифицираш кой кой е на шейната, затова регистрация на мотороните шейни е първата крачка, след това и парковата охрана да може да наложи глоби, а те да бъдат събирани чрез механизмите на държавата."

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна