Слушатели сигнализираха пред "Хоризонт" за увеличен брой нарушения на моторни шейни в националните паркове. Те изпратиха видеозаписи до БНР на моторна шейна, заснета в сърцето на Рила, по главното било.
"Подобен случай имахме също на 3 март от друга част на Рила, до езерата - 8 шейни се катереха където могат по върховете, разчертават цялата долина..." допълни скиорът Генадий Сергеев, който също е сигнализирал на 112.
Още през 2015 г. Сдружение за дива природа "БАЛКАНИ" изпраща становище до институциите във връзка с разработването на План за управление на Националния парк “Пирин" и проблема с шейните. В него пише за сериозен конфликт между големия брой туристи, моторните шейни и съпровождащите ги замърсяване на въздуха и силен шум, заради което планината се превръща в арена за моторни спортове.
"Шест години по-късно няма напредък - дори моторните шейни стават по-мощни, няма наказание за използването им", коментира пред БНР авторът на становището - екологът Андрей Ралев.
"Няма и добро сътрудничество на парковата охрана с полицията, първите нямат правомощия за санкциониране, а шейните пречат на животните с големия шум. Трябва да се регламентира кой може да ги ползва и къде, особено да не се движат в забранените места", поясни още Андрей Ралев.
От Националния парк "Рила" потвърждават, че през последните няколко години сигналите за нерегламентирано движение на моторни шейни там са зачестили. В отговор на запитване от БНР от парка пишат, че само на 3 март чрез единния спешен номер 112 са получени 8 сигнала. Съставени са 5 констативни протокола за административни нарушения, предстои образуване на административно-наказателно производство.
Сигнали има отправени и към парк "Пирин".
"Това е модно сега след младите хора, затова се разраства. Ние като служба непрекъснато ходим на инциденти с такива хора. Досега имаме два инцидента с моторни шейни в планините. Мога да кажа, че случаите се увеличават", отбеляза Емил Нешев в предаването "Хоризонт до обед".
Другият проблем по думите му е, че тези шейни не се регистрират.
"Сега не знаеш коя шейна на кого се води, не можеш да идентифицираш кой кой е на шейната, затова регистрация на мотороните шейни е първата крачка, след това и парковата охрана да може да наложи глоби, а те да бъдат събирани чрез механизмите на държавата."
Още по темата в звуковия файл.