Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минералната вода като енергия за отопление или охлаждане

Снимка: Pixabay

Министерството на енергетиката обявява покана за набиране на проектни предложения по процедурата „Използване на геотермална енергия за отопление или за отопление и охлаждане в сгради държавна или общинска собственост“, финансирана по програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност и енергийна сигурност“ от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г. Процедурата за геотермална енергия е по Норвежката програма.

Тя е на обща стойност 3.4 млн. евро. По нея могат да кандидатстват общински администрации и държавни институции. Всеки от проектите може да бъде финансиран със сума между 200 хил. и 400 хил. евро, като безвъзмездната помощ покрива изцяло стойността на проекта. Срокът за кандидатстване по процедурата е 10 септември 2021 г., а пълните условия по нея могат да бъдат намерени в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България.

"Това досега не се е прилагало у нас, защото все още нямаме достатъчно опит, с изключение на няколко общини Югозападния регион за ползването на подобен тип енергия", посочи в "Хоризонт до обед" Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Център за енергийна ефективонст "ЕнЕфект" за това дали минералните извори (държавна собственост) могат да бъдат използвани от общините и държавните институции за отопление и охлаждане.

Нареченски бани

"Има нужда от добра техническа подготовка за успешното пригане на подобен тип системи, има и някои регулаторни несъответствия, които пречат за успешния дизайн на проектите. Но и сега Норвежката програма дава доста добри възможности за реализиране на успешни пилотни проекти, както и да се възползваме от опита на държавите донори", каза още Цанев:

"Общините трябва да кандидатстват с готови инвестиционни проекти, а е важно да се знае, че на интервенция подлежат само сгради с изпълнени мерки за енергийна ефективност.

Но в тези проекти могат да се включат и общини, които не разполагат от ресурс от топли минерални води, може да са подземни води, с постоянна температура", каза още експертът.

"Община Сандански търси възможности и финансови инстурменти за прилагането на енергийна ефективност за обществени и жилищни сгради", коментира темата в "Хоризонт до обед" и Атанас Стоянов, кмет на Сандански и председател на УС на Сдружението на югозападните общини.

"Използването на геотермалната енергия става все по-актуално и е радостно, че по Норвежката програма се откри такава процедура и всяка община може да кандидатства по такъв проект.

При всички случаи ние имаме такива води и ще се включим по тази програма. Ще търсим държавни или общински сгради, в които няма търговска дейност, затова ще насочим вниманието си към училищата, детските градини или социалните центорове, за да облекчим финансите им по отношение на заплащането на енергия", каза още кметът на Сандански.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна