Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По време на посещението на грузинския премиер в Брюксел

Европейски дипломати призоваха за бързо излизане от политическата криза в Грузия

| обновено на 17.03.21 в 08:00
Премиерът на Грузия Иракли Гарибашвили
Снимка: ЕПА/БГНЕС

По време на посещението на премиера на Грузия Иракли Гарибашвили в Брюксел европейски дипломати призоваха за бързо излизане от политическата криза в страната.

Идните дни се очаква шведският дипломат Кристиан Даниелсон, който е част от започналата в началото на март посредническа мисия на Европейския съюз да направи конкретни предложения за преодоляване на разногласията" между страните.

Европейският съюз иска споразумение за съдебна реформа, реформа на изборния кодекс, слагане на край на политизирането на съдебната система и споделяне на властта с парламента.

Освен това ЕС призова Грузия да засили сътрудничеството със страните членки с цел борба с нелегалната имиграция и организираната престъпност.

Гарибашвили и Мишел в Брюксел - 16 март 2021 г.

Гарибашвили е на посещение в Брюксел за заседание на Съвета за асоцииране ЕС-Грузия.


Гарибашвили се срещна вчера с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и разговаря с ръководителя на европейската дипломация Жозеп Борел.

"Всички политически актьори трябва да намерят общ език и да поставят на първо място интересите на грузинския народ", подчерта Борел след срещата, като добави, че трябва да се избягват провокациите и изявленията, които може да доведат до увеличаване на напрежението.

"Двете страни приветстваха подновяването на работното споразумение, подписано между Грузия и Фронтекс, агенцията, която защитава границите на ЕС", както и фактът, че Грузия получи статут на наблюдател в Европейската мрежа за миграцията.

ЕС и Грузия са сключили и търговско споразумение. Тбилиси и Брюксел "са се договорили да идентифицират грузински продукти с потенциал за износ за ЕС, за които ЕС може да окаже помощ".

Брюксел е потвърдил твърдата си подкрепа за суверенитета и териториалната цялост на Грузия и е порицал проект за създаване на общо социално-икономическо пространство между Русия и региона Абхазия, отцепил се от Грузия след въоръжени конфликти в началото на 90-те години. Москва призна независимостта на Абхазия през 2008 г., припомня АФП.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени