Външните министри на 27-те страни от ЕС одобриха нови санкции срещу граждани на Русия и Китай. На всички тях ще бъде забранено влизането в ЕС, а банковите им сметки в страните от ЕС ще бъдат замразени.
Ескалация на напрежението между Пекин и Брюксел
Европейският съюз наложи санкции на четирима китайски високопоставени държавни служители за нарушения на човешките права заради репресии над уйгурското малцинство - тюркска народност, обитаваща Северозападен Китай.
Пекин отговори със свой черен списък с европейци.
Случилото се се определя като рядък случай на ескалация на напрежението между Пекин и Брюксел. Последното съществено наказание от европейска страна е оръжейното ембарго от 1989-а след смазването на протеста на площад "Тянанмън", което все още е в сила.
Санкциите на Европейския съюз включват забрана за пътуване и замразяване на авоари, но те не се отнасят до секретаря на комунистическата партия в уйгурския автономен регион Чен Куангуо, който е в черния списък на Съединените щати и това се приема като знак, че европейските правителства търсят по-мек подход.
Китайският посланик към ЕС остро критикува решението. Според него санкциите са контрапродуктивни и засилват конфронтацията с Пекин, който се стреми към диалог с Брюксел. Китай отрича да има нарушаване на човешки права в Синцзян и твърди, че лагерите там са нужни в борбата срещу екстремизма.
Пекин отговори веднага на Брюксел със свой списък с 10 европейци, сред които парламентаристи и учени, както и срещу четири юридически лица. Те нямат право да влизат в Китай или да правят бизнес с Китай заради сериозна вреда на суверенитета на страната и интересите в Синцзян.
Външното министерство на Китай призова Европейския съюз да "поправи грешката си" и да не се меси във вътрешните работи на страната.
Унгария, която е близък съюзник на Пекин, в лицето на външния министър Петер Сиярто, определи санкциите като вредни и безсмислени.
Санкции и срещу служители на хунтата в Мианма
Европейския съюз ще замрази активи и ще забрани издаването на визи и на 11 служители на хунтата на Мианма заради военния преврат миналия месец и репресиите срещу демонстрантите.
Миналата седмица Съветът на ЕС удължи с още половин година санкциите срещу 177 граждани и 48 юридически лица от Русия и Украйна, въведени през 2014 г. заради анексирането на Крим.
Руският външен министър Сергей Лавров призова в началото на посещението си в Пекин Русия и Китай да намалят зависимостта си от щатския долар и западните платежни системи. Така двете страни трябва да се противопоставят на "идеологическата програма на Запада".