Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жени на ръководни позиции – възможностите на българката

| обновено на 25.03.21 в 14:13
Снимка: архив

Неотдавна българският еврокомисар Мария Габриел обяви учредяването на  Награда на ЕС за жени иноватори, която отличава най-талантливите жени предприемачи, основали успешно дружество и реализирали иновация на пазара.

В проучване на “Тренд“, свързано с равноправието на жените и гарантиране на равни възможности на пазара на труда, 34% от участниците считат, че в България няма достатъчно жени на високи позиции в бизнеса. Какъв е възгледът в страната ни за степента на реализация на жените на ръководни постове в бизнеса и в технологиите?

Темата коментира в “Нашият ден“ Евелина Славкова, социолог от агенция „Тренд“.

“Какво се откроява като тенденция, че най-младите във възрастовата категория 18-29 г. са много положително настроени към това жените да участват в бизнеса, да бъдат на ръководни постове. Те са хората, които най-малко имат проблем в това жена да бъде техен ръководител.“

20% от българското общество посочват, че имат проблем жена да бъде техен ръководител. Като с увеличаването на възрастта се увеличава и делът на хората, които не биха се чувствали комфортно с ръководител жена. Въпреки това е важно да отбележим, че в сравнение с други проучвания, които съм проследила в международен план, позитивът тук е, че ние имаме по-малко проблем от това жени да участват в бизнеса, да бъдат на ръководни позиции, отколкото в останалите държави. Това се дължи на наследството от социализма, където жените са имали право да извършват дейности, сходни с дейностите на мъжете.

Скептицизмът по отношение на това жена да бъде на такава позиция се дължи на вкоренени стереотипи, че ролята на жената е в домакинството, да се грижи за децата, което трудно би й оставило възможността да се реализира в други сфери.

38% от българското общество са съгласни, че жените в България трудно правят кариера. Т.е. в съзнанието на хората има спънки. Имайте предвид, че тук говорим за национално представително проучване. Не е малък делът на жените, които също смятат, че жените в България трудно правят кариера. Това е тревожно, защото когато ти имаш такъв тип възприятия може да се обезсърчиш и изобщо да не опиташ да се развиваш. За щастие България има много примери на успешни жени на високи позиции в бизнеса, които са мотивация за младите.“

34% от българите са на мнение, че мъжете са по-добри професионалисти от жените. Това също не е малък дял. Един процент от извадката екстраполира 55 хил. души. Всеки може да сметне 34% по 55 хил. – тук не говорим изобщо за някакво малко число.“


Проф. Галя Ангелова, директор на Института по информационни и комуникационни технологии на БАН, разказа за личния си път между кариерата и семейство в “Нашият ден“. Тя е признат авторитет в областта на компютърната лингвистика и носител на наградата “Питагор“ за ръководител на международни проекти.

“Всяко момиче, което е интелигентно и има амбиции да се осъществи, има същите възможности, права, интелектуален капацитет и амбиции като всички момчета. Така че нашето желание да се реализираме бих казала, че е двигателят на пробиването на жените в IT сферата. Горда съм да кажа, че в България той е чувствително повече, отколкото в Западна Европа, където често контактувам с колективи по проекти и виждам, че младите хора са предимно момчета, а тук в България, когато преподавам, виждам много момичета и преподавателките често са жени.

Преди години, когато започвах своята кариера, нещата бяха много по-спокойни. Може би не сме имали толкова голяма амбиция да направим кариера, а сме гледали традиционно след завършването на университета да родим едно дете, после второ, а след това да си ползваме отпуските по майчинство. 

Мисля, че в резултат на дисциплината, която си налагах, за да отгледам двете деца и да успявам с кариерата съм постигнала повече отколкото, ако трябваше заради самата мен да работя. За мен децата си били стимул да успявам. Особено след като пораснаха, това бяха 90-те години и за мен всичко беше много трудно. Тогава се научих да работя по-организирано, да съм по-търпелива и да не губя време в празни неща.“

Повече за кариерата, работата и настоящите проекти на проф. Галя Ангелова можете да чуете от звуковия файл.

България е държавата с най-добри възможности за кариерно развитие на жените, според последно проучване на британската агенция за дигитален маркетинг Reboot Online. Страната ни има общо 236.6 точки от възможните 300. България е първа по критерия обезщетения при “Отпуск в майчинство”, събирайки целия брой точки – 100 и единствена в целия континент с максимален резултат.

Представителите на нежния пол, които са на ръководни позиции, са и на второ място по най-добри условия на труд – преди България е само Норвегия, която е известна с едно от най-егалитарните общества в света. По този критерии страната ни събира 90 от 100 точки, а първото място има пълните 100.

По отношение на критерия “Икономически възможности” – страната ни не е сред водещите държави и събира 46.6 точки.

Изследването и личния си опит коментира в “Нашият ден“ д-р Мария Христова, главен изпълнителен директор на „Инвест София“:

“При мен нещата се случиха изключително случайно. Идвам от една много различна сфера. Работих в сферата на дигиталния маркетинг близо 14 г. Бях търговски директор в дигитална агенция. Успоредно с това развивах и научна дейност, защитих докторантура. Вече преподавам и статистика повече от 4 години."

Правила за жените в света на бизнеса

“За щастие правилата на жените в голяма степен се приближават до тези на мъжете. Очертава се тенденция, че има толерантност към жените в България, нещо, което много ни радва. Все повече не усещаме дискриминация и разлика в заплащане и условия на труд.

От експертна гледна точка и от лични наблюдения мога да твърдя, че все по-често се срещат жени. Все по-добре толерирани са и поощрявани, за да бъдат на ръководни позиции. Те от своя страна доста защитават позициите си и оправдават доверието, което им е възложено.“

Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна