Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

6 или 7 политически формации ще влязат в 45 Народно събрание

Геновева Петрова: Не може да се каже, че Covid-19 е съюзник на властта

Има обективни предпоставки за технически грешки в изборните протоколи, смята тя

Снимка: БНТ

"Избирателната активност е едно от сериозните неизвестни на предстоящите избори", коментира пред БНР социологът Геновева Петрова от "Алфа рисърч" и добави, че тя зависи и от посланията на участниците в кампанията, доколко са успели да мотивират избирателите, но много зависи и от пандемията.

"Избирателната активност ще повлияе на цялостната структура на вота", подчерта Петрова и обясни, че легитимността на парламентарния вот зависи както от ентусиазма и мотивацията на избирателите, така и от фактора "електорално тяло", който също е променлива величина:

"Макар по списъците броят на избирателите да не варира съществено през годините, броят на хората, които реално пребивават в страната и имат право на глас - намалява. Спадът в активността е донякъде обусловен и от този факт".

Според социоложката легитимността на вота може да бъде поставена под въпрос не толкова от броя на гласувалите, колкото от това каква част от подадените гласове ще бъде оползотворена:

"На изборите през 2013-а година около 3,5 млн. души гласуваха, но 4 листи успяха да вкарат кандидатите си в парламента. Т.е. 25% от реално подадените гласове не бяха оползотворени, защото много формации не успяха да прескочат бариерата от 4%".

По думите на Геновева Петрова победителят от изборите трябва или да се опита да формира управление, ако е възможно, или да даде възможност на другите, представени в парламента формации, да опитат това:

"Ако разликата между победителя и останалите формации е достатъчно голяма, те също ще са изправени пред предизвикателството да не успеят".

Тя прогнозира, че 6 или 7 политически формации ще влязат в 45 Народно събрание.

Социоложката не се съгласи с твърдението, че Covid пандемията е съюзник на властта, защото много силно зависи от това как властта реагира на нея и дали по-голямата част от обществото подкрепя или не подкрепя наложените мерки:

"От това, което ние сме получавали като резултати, бих обобщила, че колкото това носи бонуси на управляващите, толкова има и несъгласие с начина, по който се действа".  

В предаването "Нещо повече" Геновева Петрова посочи, че има обективни предпоставки за технически грешки в изборните протоколи

Интервюто на Людмила Железова с Геновева Петрова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.  

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна