Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сигнали за нарушения в изборния ден

| обновено на 04.04.21 в 16:57
Автор:
Снимка: Ани Петрова

8 сигнала за нарушения на изборния процес са подадени днес до РИК – Ловеч,  основно за проблеми с машините за  гласуване, недопускане на представители на политически партии и коалиции в изборните помещения и струпване на хора пред избирателни  секции в Ловеч. В 27-ма избирателна секция в областния град е преустановено машинното гласуване заради софтуерен проблем, който не може да бъде отстранен. Към 12.00 ч. избирателната активност  в областта е  22%. Най-висока е в община Угърчин – 33%, а най-ниска в община Летница – почти 19%. В Ловеч  са гласували малко над 20 процента от избирателите.

РИК в Стара Загора проверява два по-сериозни сигнала за нарушения, съобщи председателят Теодора Крумова. Други три постъпили жалби са оставени без разглеждане като неоснователни. Един от постъпилите сигнали, които се проверяват, е от град Гурково.

„Насочена е към определен кандидат. Твърди се, че същият този кандидат заснема гласоподаватели. Колегите са на проверка в момента. Все още нямаме резултат. И още един сигнал имаме от Мъглиж, за който към настоящия момент абсолютно нищо не мога да коментирам по него. Подлежи и той на проверка“.

Останалите сигнали от изборния ден, постъпили до момента, не са от компетенциите на РИК, защото касаят спазването на противоепидемичните мерки, допълни Теодора Крумова. Тя прогнозира, че приемането на изборните книжа ще продължи повече от една нощ.

В РИК-Ямбол са подадени 4 сигнала за нарушаване на изборния кодекс. Три от тях са за поставени агитационни материали в близост до секции, а четвъртият – за носене на маска с логото на политическа сила. 

Първи сигнал за изборно нарушение е подаден в Районната избирателна комисия в Хасково за това, че в секция №15 в село Боян Ботево, община Минерални бани, председателят отварял бюлетините и не се полагали подписи в избирателния списък.  Извършена е проверка и е указано да се спазват правилата за тайна на гласуването и за правилно отразяване на регистрацията на избирателите.  233 826 са избирателите в Хасковска област, които могат да гласуват в 491 секции. 175 избиратели под карантина са заявили, че ще гласуват в подвижни секции.

Във Варна стана ясно, че един от кандидатите се е явил пред секционна комисия в квартал "Виница" с готови напечатани жалби преди началото на изборния ден и е казал, че ще пусне жалбите до всички инстанции. Не е ясно какви са проблемите в тях. В района избирателите са 406 000. 432 са кандидатите за 15 мандата. 30 са партиите и коалициите, които участват в изборите днес. Всички 670 СИК са започнали работа нормално. В 543 може да се гласува с машина. 9 са мобилните комисии за избиратели под карантина,12 - за хора с увреждания. Шест са комисиите в Covid отделения на здравните заведения.

В Кърджали областният предизборен щаб на ПП ГЕРБ - Кърджали протестира срещу наложената от общината промяна в реда за предаване на изборните книжа, според която членовете на секционните избирателни комисии ще бъдат задължени да предават протоколите от гласуването на 4 април в РИК, а кутиите и чувалите с бюлетините - в общината. На практика това означава, че след приключване на вота хората от СИК ще бъдат транспортирани първо до общината, за да оставят урните, после до РИК, за да предадат протоколите, а след това отново до общината, за да върнат чувалите. Подобни маневри между двете сгради след тежък изборен ден граничат с тормоз, пишат от ГЕРБ. От щаба на партията са изпратили жалба до РИК, ЦИК и ръководството на местната власт.

В Плевен един сигнал е подаден в РИК още снощи. Сигналът е от областен координатор и водач на листа, който твърди, че кметът на град Кнежа „държи мобилен телефон, като на задния капак се вижда лепенка, на която е отразен номер на бюлетина". Прави се искане да се наложи глоба на Кмета. Сигналът е разгледан по същество и отхвърлен от РИК като неоснователен. РИК – Плевен приема, че сигналът визира публикуването на материал във фейсбук, но социалните мрежи, според закона, не са медийни услуги и изображение на снимката не представлява нарушение, тъй като липсва призив и апелиране за гласуване с конкретна бюлетина. 

Коалиция сигнализира, че нейната листа в машините за гласуване в различни секции в област Велико Търново е разбъркана и при натискане на бутоните за преференции излизат имена, които са различни от подредбата.

Прокуратурата в Гоце Делчев проверява сигнали за купуване на гласове в селата Мосомище и Господинци. Десет са към момента жалбите, внесени в Районната избирателна комисия в Благоевград за нарушения. Три са сигналите, подадени от различни политически партии за пряка агитация и намеса в изборния процес от страна на кметове на населени места. Става дума за разложкото село Годлево, петричкото Марикостиново и Дебрен, община Сандански. В две секции в общините Благоевград и Петрич, устройствата за машинно гласуване не работят, а повредите се оказали неотстраними. Прокуратурата в Гоце Делчев проверява и първите сигнали за купуване на гласове, каза заместник- председателят на РИК Йордан Симонски. 

В РИК Силистра е подадена жалба от партия за поставени агитационни материали в близост до секцията в село Бистра, община Алфатар, както и за купуване на гласове, в полза на друга политическа формация. Проверка на място от районната комисия не е установила нарушение. В област Силистра има подадена и втора жалба, според която кметът на с. Орешене, община Дулово е агитирал в секционната комисия в селото.

Полицията проверява сигнали за купуване на гласове в град Славяново, Плевенска област. По непотвърдена информация, се извършват разпити и обиски. Към момента обаче няма категорична информация дали има вече задържани по случая. На място има полиция.

Районната избирателна комисия в Смолян препрати към прокуратурата постъпила жалба от една от политическите сили с твърдения, че в секционна комисия в Доспат се нарушава тайната на вота. В жалбата се посочва, че в секцията член на СИК отваря бюлетините и гледа вота на съответния избирател - преди да постави втори печат. От Районната комисия препращат случая към прокуратурата по компетентност за проверка дали е налице престъпление по Наказателния кодекс за нарушение тайната на гласуването.

Сигнал е подаден и за нарушения в столичното 75-то основно училище „Тодор Каблешков“ в квартал „Факултета“. Представители на партиите разговарят с избирателите на език, различен от българския. За проблема съобщи за БНР Елеонора Ганева, заместник-председател на секционна комисия в училището. По думите ѝ избирателите, които пристигат на големи групи, са посрещани и водени към определена секция: "Не е редно председател на партия да води хора и да обяснява на език, различен от български. Секционните комисии не знаем езикът, различен от българския, който се говори във "Факултета". Считаме, че се провежда агитация в изборния ден на техния език. Застъпниците, наблюдателите и представителите на партии, искам само да попитам господата от ЦИК къде им е мястото: пред залите за гласуване, или вътре?" Ганева алармира и за друг проблем в изборния ден - струпване на хора, както вътре в самата сграда, така и пред учебното заведение: "По коридорите има струпване, пред вратата навънка има струпване. Имаме само двама полицаи, които си вършат наистина работата, но е невъзможно това нещо за двама полицаи".

РИК в Перник даде повторно задължителни указания на председателите на всички секционни избирателни комисии в региона за спазване на противоепидемичните мерки в изборния ден. Поводът е постъпил сигнал, в който се съобщава, че членове на секционни избирателни комисии, застъпници и упълномощени лица на кандидатски листи не носят предпазни маски, други са ги поставили неправилно като маските не покриват носа. Пред комисиите имало струпване на хора, без да се спазва необходимата дистанция.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна