Какви са поуките на историята и изборите в нея? Коментира в “Нашият ден“ проф. Андрей Пантев:
“Ретроспективните и перспективните поуки са, че демокрацията не е растение, което може да бъде култивирано навсякъде. Трябват традиции, климат, среда. Имам предвид интелектуален климат.
Все пак нещо от нашата демокрация работи, ако искате с изненадите, с традициите, с рутината. Повече или по-малко, оспорвани или триумфални, тези избори свидетелстват, че все нещо от това, за което сме тръгнали след 1989 г., съществува, макар и не в онази форма и мащаб, в които сме искали.
Може да не харесваме този или онзи. Да не харесваме президент, да не харесваме премиер, но все пак имаме право да го кажем. И това мисля, че е крачка напред в нашия немного прекрасен исторически живот от миналото.“
Изборите за 45-и парламент и учебниците по история
“Ще бъде маркирано като вкоренено безразличие и безличие. В миналото даже и злодеите в световната и в нашата история са били хора с облик и характер. Разбира се, че ще бъде рутинно, монотонно отбелязано, но нищо драматично.“
Пандемията
“Променя се нашата реакция в състояние на изолация. Всеки намира дома си като малък самотен остров. Променя се и това, че имаме усещането за различия. Бавно, дори бих казал тромаво бавно, но както виждате, навсякъде има едно дълбоко съмнение. В съвременния си формат светът – политически, стопански, културно, манталитетно, не е ли изправен пред някаква колизия? Не е ли изчерпан този начин на селекция на управления и в това отношение, можем да кажем, че има сериозни условия някой или някои да се представят като нови, като спасители, като различни отново, което невинаги е увенчано с позитивен ефект.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.