Основите фондови индекси на Уолстрийт стартират търговията в понеделник със слаби понижения, тъй като инвеститорите са в очакване на тримесечните финансови отчети на американските компании, които започват да бъдат оповестявани от сряда нататък, както и на утрешните данни за инфлацията в САЩ през март.
Индексът на сините чипове DJIA се понижава в началото на търговията с 95 пункта (с 0,28%), а широкият индекс S&P 500 с 0,3%, след като и двата индекса достигнаха рекордни върхове през петъчната сесия съответно към 33 811 пункта и към 4 129 пункта.
Технологичният индекс Nasdaq Composite пък се понижава с 0,75%.
През миналата седмица индексът DJIA нарасна с 2%, широкият S&P 500 с 2,7%, а Nasdaq с 3,1%, като първите два отбелязаха ръст за трета поредна седмица, а технологичният индекс за втора поредна седмица.
Повод за този подем на Уолстрийт даде известното отстъпление през април на доходността на 10-годишните американски държавни облигации от 14-месечните върхове към 1,78% от края на март. Това отслаби притесненията за скорошно повишаване на лихвите, като вниманието на инвеститорите се насочва към данните във вторник за потребителските цени (инфлацията) в САЩ през март, които или допълнително ще успокоят тези опасния, или по-силен ръст на инфлацията ще доведе до ново тяхно усилване.
През тази седмица предстоят аукциони и на нови американски държавни облигации за 271 млрд. долара, които също биха дали по-нататъшна посока не само на дълговия, но и на пазара на акции.
Във вчерашно интервю за предаването "60 минути" на CBS председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че американската икономика е в "повратна точка" като очаква икономическият растеж да се ускори през следващите месеци. Той обаче отбеляза, че има рискове, ако прибързаното отваряне наново на американската икономика доведе до трайно увеличаване на случаите на коронавирус въпреки сериозното темпо на ваксинация в САЩ.
С повишено внимание се очаква и стартът на сезона на корпоративните финансови отчети за първите три месеца на 2021 г., който ще бъде даден в сряда с резултатите на големите американски банки Goldman Sachs, JPMorgan и Wells Fargo.
Според данни на Refinitiv IBES очакванията са за скок на осреднените печалби на компаниите, влизащи в индекса S&P 500 с 25% спрямо първите три месеца на 2020 г., което би било най-силен ръст от началото на 2018 г., когато те бяха подкрепени от намалените корпоративни данни от бившия президент Доналд Тръмп.
Акциите на китайския технологичен гигант Alibaba, листвани на Нюйоркската борса, поскъпват със 7,8% въпреки наложената от китайския регулатор глоба от близо 2,7 млрд. долара за монополно поведение.
Акциите на Nuance Communications поскъпват с близо 17%, след като стана ясно, че компанията за изкуствен интелект ще бъде закупена от Microsoft за 19, 7 млрд. долара. В същото време акциите на Microsoft се понижават слабо с близо 0,2%.