Процесът с липсата на справедливост е сам за себе си - той трябва да се отдели от темите за липсата на ваксини и фалшивите новини, отбеляза Петрова.
В предаването „Преди всички“ тя изложи изводите от проекта „Независимост на медиите и достъп до информация във връзка с Covid-19 в България“, който е изследвал уязвими групи от обществото – малцинства, лишени от свобода, обитатели на социални домове.„Преобладаващото множество от нашите респонденти не вярват на медиите“, подчерта Димитрина Петрова.
Тя свързва това с общата степен на скептицизъм и недоверие в обществото към институциите изобщо и приобщаването на основните, централни медии към институционалната среда.
„Това не е толкова специфично само за България, но според мен в България е напът да излезе това, че степента на недоверие към медиите е много по-висока, тя е още по-висока в уязвимите групи.“
„Общото послание е – объркани сме, объркват ни медиите. Оттук вече има една крачка до това защо не объркват“, коментира Димитрина Петрова.
Позицията на медията не е достатъчно дистанцирана от това, за което се говори. Журналистът не си е направил домашното, не е застанал на гледната точка на обективната истина, а като рупор дава глас на различните мнения, без да се ориентира в съотношенията между авторитетите, поясни Петрова.
В България степента на безкритично приемане на някакви варианти на конспиративни теории е по-висока, изтъкна още тя.
Проектът е започнал с първите фокус групи през октомври, последните данни са от февруари.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.