В най-новата ни парламентарна история има правителства на малцинството, но по дефиниция те са нетрайни и нестабилни, припомни Екатерина Михайлова. Тя не изключва подобен вариант и сега, но при ясна подкрепа и ясно мнозинство, което да застане зад бъдещо правителство, за да не катастрофира бързо.
Нормалното е държавният глава да положи усилия да се направят действия за стабилизиране на институциите, посочи проф. Михайлова в предаването „Преди всички“. По думите й стабилността обаче понякога изисква нещата да се върнат при суверена.
В първия и втория етап при възлагателните мандати ролята на президента е по-скоро посредническа, но може да се забърза или да се забави процедурата – виждали сме го през годините, коментира още проф. Михайлова.
Със заявките, дадени досега като законодателни инициативи, се очертава работа на Народното събрание поне няколко месеца, отбеляза Екатерина Михайлова.
В Конституцията не е фиксирано кога точно сегашният състав на правителството трябва да подаде оставка, но обичаят е това да се случва още на първото пленарно заседание на парламента, уточни тя.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.