Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дебати за промени в Изборния кодекс в Народно събрание:

Мажоритарни избори за парламент у нас - как и кога

| обновено на 23.04.21 в 13:38
Снимка: БГНЕС

В Народното събрание се провеждат разискванията по първото четене на промените в изборните правила. Депутатите обсъждат по същество общо шест законопроекта на различни политически сили.

ГЕРБ - СДС предлагат въвеждане на мажоритарна система в два тура на парламентарни избори и избори за Велико Народно събрание, а „Има такъв народ“ отказват на този етап да го подкрепят въпреки резултатите от проведения от тях референдум с основно искане за въвеждане на мажоритарния вот.

Предложенията на ГЕРБ - СДС не срещат подкрепа в пленарната зала. По време на дебатите от „Има такъв народ“ уточниха, че застават зад искането си за въвеждане на мажоритарно гласуване, но неговото въвеждане сега определиха като несериозно.

От партията изрично заявиха, че всичко зависи от „живота“ на този парламент. Председателят на парламентарната група на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов заяви:

Ако има предсрочни избори, трябва да има нов Изборен кодекс и ние трябва сме готови за това. Ако няма, в този въвеждаме, че следващите ще бъдат мажоритарни и работим, докато живее този парламент, за да го направим“.

Зам.-председателят на парламентарната група на ГЕРБ - СДС Тома Биков обаче контрира:

„Кога точно очаквате да има редовни парламентарни избори? Защото аз ще ви припомня, че редовни парламентарни избори преди последните бяха през 2009 година, а следващите бяха 2021-ва. До 2030- 2040 г. дали ще има редовни парламентарни избори, за да въведете вашата мажоритарна система и оттогава ли ще карате на тая струна, с мажоритарните избори?! Иначе ще се окаже, че сте лъгали“.

Още в началото на дебатите от ГЕРБ подчертаха, че ще подкрепят всяко едно решение, заложено в тези законопроекти, предложени за първо гласуване, но призоваха отговорността да носят „Има такъв народ“ и президентът, ако се стигне до служебно правителство и тогава.

Част от предложенията на трите нови формации в НС  - ИТН, „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри вън!“, са свързани с разкриване на повече секции зад граница и създаване на изборен район за чужбина, въвеждане на машинно гласуване с различни нюанси и гласуване по пощата, нова професионална и с редуциран състав Централна избирателна комисия.

ДПС ще подкрепи  три предложения за промени в изборните правила, които по думите им се съдържат в проекта на „Има такъв народ“.

Това са отпадане на ограничението за разкриване на изборни секции извън страната, въвеждане на видеонаблюдението след края на изборния ден до предаване на протоколите и изцяло машинен вот, но само със сертифицирани от държавата машини, обяви заместник-председателят на групата на ДПС в Народното събрание Хамид Хамид.

„Да, това може да стане. Но по въпроси, които няма консенсус, по които няма и определено мнозинство…, няма смисъл колеги да ходим на избори с наложен за една нощ Изборен кодекс“, каза той.

От ГЕРБ изразиха дълбоки съмнения в честността на вота, ако се въведе електронно гласуване и гласуване по пощатаДепутатът Радомир Чолаков обаче отново подчерта:

„Не бива думата отговорност и чувство за отговорност да се подменя с думата страх. А мен не ме е страх, уверявам ви, че групата на ГЕРБ пък въобще не я е страх. Ние ще подкрепим всички законопроекти, макар че имахме различни становища, за да дадем шанс да погледнем в пропастта“, каза той.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна