Още от 2019 година представители на сдружението водят разговори на всички възможни нива, за да убедят централното правителство, че има смисъл от тази програма, защото нейният ефект е безспорен и се вижда от гражданите, коментира Силвия Георгиева в предаването „Преди всички“, след като премиерът призова общините да вземат становище, в противен случай той ще извади санирането от Плана.
2022 сгради са обновени в рамките на приключилия първи етап от програмата за саниране. Вече има регистрирани още 3500 сдружения на собственици, обясни Георгиева, според която това е „най-голямото доказателство, че има нужда от обновяване на домовете“. По думите й тези хора вече очакват програмата да заработи.
Планът за възобновяване дава възможност за обновяването на българските домове, защото това е една от основните посоки на ЕК, подчерта още Силвия Георгиева. Не бива да позволяваме в нашето обществено пространство нарицателно да става стиропорът, категорична е тя.
Според Георгиева има много по-широк обхват от самото „опаковане“ на сградите и става дума за зелени решения, които не просто „опаковат“ сградите, а ги правят по-независими енергийно.
„За общините всеки лев, вложен в тази политика, е инвестиция в хората и гражданите. Те наистина се вълнуват от тези средства. За нас е важно колкото може по-широко достъпна да бъде тази програма през Плана за възстановяване“, посочи Георгиева.
В Плана за възстановяване е включена и дигитализация на общинските архиви в машинно четим формат, съобщи още тя. „Това са архиви от 1 януари 1890 година, които ние пазим в нашите администрации в хартиен формат.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.