Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бетина Жотева остава председател на медийния регулатор

СЕМ пише на ЕК заради намалените бюджети на обществените медии

| обновено на 10.05.21 в 18:11
Снимка: Ани Петрова

Съветът за електронни медии (СЕМ) взе решение да изпрати писмо до Европейската комисия заради проблема с намаляването на бюджетите на обществените медии и на самия регулатор, което се случи в последните седмици и дни.

Това стана на днешното заседание на СЕМ, което с четири гласа „за“ и един „въздържал се“ отново избра Бетина Жотева за свой председател. Мандатът ѝ е една година.

В писмото до Еврокомисията от медийния регулатор ще акцентират върху необходимостта от законова регламентация на нов начин на финансиране на обществените медии. 

Според медийния съвет реформата на финансирането трябва да позволи предвидимост в изпълнение на обществената функция на медиите и на самия регулатор.

„Все пак идеята СЕМ да разпределя субсидията към БНТ и БНР представлява допълнителен административен капацитет, представлява и остра нужда от допълнителни средства не само за тези хора, а въобще за анализ на средствата в БНТ и в БНР и тяхното изразходване. Това е абсолютно нова функция за СЕМ и нови правомощия“, каза Бетина Жотева, която получи втори мандат като председател на СЕМ.

Вчера Томислав Дончев, който изпълнява длъжността министър-председател, пое ангажимент да даде яснота за решението на кабинета в оставка два пъти да намали субсидията на БНР с близо 1 милион лева

Бетина Жотева, която преди години смени на председателското място София Владимирова, беше единствената номинация за поста. Преди гласуването тя отчете предизвикателствата през изминалия си мандат.

„Нямахме пари, нямахме възможност да работим това, което позволява нашия капацитет. Бяхме ограничени от Covid-19 невероятно много и затова аз реших, че трябва да насоча своето внимание към по-скоро административно-стопанската част навътре“.

По предложение на члена на СЕМ София Владимирова медийният регулатор взе решение да изпрати писмо до Европейската комисия.

„Предвид и ситуацията, която възникна с писмото, което сме получили от Обществения съвет на Българското национално радио и всички сме наясно, че редукция на бюджетите има, да потвърдим още веднъж нашето становище, че следва да има реформа на финансирането естествено на мисията на обществените медии, която да им позволи именно предвидимост в изпълнението на обществената мисия и да не оставя никакво съмнение как се действа спрямо обществените медии“.

По закон председателят на Съвета за електронни медии представлява съвета, подписва актовете му, взети в изпълнение на Закона за радиото и телевизията, контролира изпълнението им, издава наказателни постановления за нарушения на разпоредбите, осъществява връзките институцията с държавните органи, доставчиците на медийни услуги и с международните организации, свързани с медиите. 

Мандатът на членовете на СЕМ е шест години. Трима от тях избират от Народното събрание, а двама се назначават от президента.  Съставът на медийния регулатор се обновява през две години от квотата на парламента и през три години от тази на държавния глава.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени