Начело с иконата на Светите братя, носена от двама ученици, и духов оркестър шествието потегли от училището по Главната улица до паметната плоча на светците в Стария град.
„Вълнението да завършваш Хуманитарната гимназия е огромно. Все още е жив духът на празника, основан още преди Освобождението“, споделиха 12-токласници, които се включиха в шествието.
Директорът на гимназията Емил Начев обясни, че тази година заради противоепидемичните мерки в честването участват само учители и около 50 ученици от два 9-ти класа, както и зрелостници. „Това е най-българският празник, който отбелязваме на 10 май. Тогава е изнесена иконата от старото училище, за да бъде осветена в църквата „Св. Богородица“. Това е причината да го честваме днес, а не да изпреварим всички. Децата се включват с огромно вълнение“, допълни директорът.
Писмеността ни е съхранила като българи, това предаваме с обич, радост и гордост на децата, подчерта Мария Пашкулева, учител по история.
„Това училище е от 1851 година. Поставя началото на празнуването на този празник, посветен на братята Кирил и Методий.; Още от следващата година става общоградски празник и за няколко години и традиция се пренася във всички български училища. Всичко това става още преди освобождението“.
За нас е изключително вълнуващо, че продължаваме пътя на многото именити възпитаници и преподаватели в гимназията с почит към делото на Св. св. Кирил и Методий, защото на тях дължим културното си наследство, споделиха учениците, включили се в литийното шествие.
„Ако не бяха Кирил и Методий ние нямаше да бъдем нещото, което сме сега“.
„Празникът е и гордост за нас“.
Преподаватели и ученици поднесоха цветя и пред барелефа на славянските първоучители в старият град.