"Всеки сезон в планината крие различни опасности като през пролетно летния сезон най-често инцидентите, които имаме са вследствие на подхлъзване при пресичане на заснежени улеи и преспи. Подценяването на тези улеи и преспи е много опасно, тъй като те обикновено свършват със скали, това води до много сериозен травматизъм на подхлъзналите се. Също така хората подценяват и условията във високите части на планината, защото в ниските части обикновено усещането за настъпващото лято е осезаемо, докато във високите все още е зима със значителна снежна покривка", каза за БНР дежурният в Планинската спасителна служба Тервел Тотев.
Той заяви, че всеки турист преди да предприеме поход в планината трябва да се информира за обстановката там, за снежната покривка и опасностите на маршрута, който той е решил да предприеме.
"Ние даваме сведения за състоянието на планините на нашия сайт, както и по телефона даваме сведения за снежната покривка и опасностите на определени маршрути. Не може да се каже конкретно, че е много опасно да ходите сами в планините, дори когато са по-големи групи хора са се случвали неприятни инциденти. По-скоро, когато ходите сами в планините не трябва да предприемате рисковани действия, тъй като при настъпване на евентуален проблем ще имате по-малък шанс да се спасите, когато няма кой да ви помогне", допълни в предаването "Рано в неделя" Тотев.
Повечето от туристите, които ходят на излет в планините, не знаят как чрез телефона си да изпратят мястото като локация при евентуален инцидент, подчерта Тервел Тотев:"Начинът да изпратите координати е с приложението на ПСС - изчаквате да се заредят, натискате един бутон и те отиват в централния денонощен пост на ПСС, след което се обаждате да кажете за какво точно става въпрос и какъв е проблемът. С Google карта също можете да изпратите координати като изчакате да ви локализира телефона, приближите, след което натиснете върху точката, която сте вие, задържате малко и координатите се появяват в едно поленце на горната част на екрана - директно ги продиктувате на спасителя. Когато звъните на 112, ползвате цялата съществуваща мрежа на всички мобилни оператори, което много повече ви увеличава шансовете да се свържете със спешния телефон".