„Макар че все още сме в извънредна епидемична обстановка, ние не сме по-малко критични към здравната услуга, която получаваме. Защото министърът на здравеопазването и управителят на НЗОК, които са компетентните лица по здравното законодателство, както и МС при извънредната епидемична обстановка, издадоха нужните заповеди, които регулират здравеопазването в тази ситуация, поясни проф. Зиновиева.
В тази връзка от март до май месец около 60 са заповедите на министъра на здравеопазването. Една от тях касае непрекъсването на лечението на лица с хронични и тежки злокачествени заболявания, паралелно с лечението на пациенти с Covid-19, разясни още тя.
По думите на проф. Дарина Зиновиева в такава ситуация се вземат под внимание равномерното разпределение на здравните услуги. За това спомогна и вече действащата Национална здравна карта. Според нея за целта е бил приет и Законът за извънредното положение, за да се сглоби така здравната система, че да не блокира.
"В този смисъл, тъй като съм правила сравнителни правни анализи, много държани и то развити, като Великобритания, Франция, Испания, не бяха подготвени с постоянно законодателство за пандемията. И те бяха в ситуация да приемат закони за коронавируса и други различни мерки в подкрепа на болничната помощ. Докато има държави като САЩ и Руската Федерация, които имат постоянно действащ Закон за извънредното положение. Това улесни държавите при управлението на подобни кризи, в Канада има например Закон за карантината, който също им е много полезен в тази ситуация сега", коментира още експертът.
Проф. Дарина Зиновиева обобщи, че на фона на това законодателство, което имаме, България добре се справя.
"Дотук всичко нужно в една такава ситуация беше в максимална степен направено от здравните власти", каза юристът.
Още по темата в звуковия файл.