„Изходната точка на нашия доклад е свързана с антидемократичните тенденции, които наблюдаваме в цяла Европа, включително възходът на популизма особено след 2008 г. в резултат на разочарование на политическите елити, икономическите процеси, но също така и дигиталните технологии, които често имат негативно влияние върху демократичните процеси“, коментира в „Хоризонт до обед“ Румена Филипова, млад анализатор от Центъра за изследване на демокрацията.
Тя участва в Международна конференция за руското влияние в медиите в четири европейски страни, една от които е България.
„Операциите за влияние провеждани от авторитарни държави като Русия допълнително засилват тези антидемократични тенденции най-вече чрез уронване на доверието в демократичните институции“, твърди Румена Филипова.
Филева посочи, че изследват четири държави – България, Полша, Чехия и Германия и влиянието на Русия върху медиите там.
„И виждаме, че историческите влияния върху Централна и Източна Европа от страна на Русия са доста големи, но същевременно виждаме, че и Германия не е имунизирана от руски влияния, кръговете във политическия и бизнес елит в Германия.
Има много сходства между 4-те държави по отношение на разпространението на проруските пропагандни послания. Те са групирани в четири тематики - национализъм, миграция, енергетика и джендър", разказа още Филипова.
По думите ѝ у нас не се наблюдава директна и формална собственост от страна на Русия в български медии.
"Но това не означава, че руско влияние няма, напротив това се случва чрез неформални канали, местни олигархични групи, които притежават медии, но от своя страна имат политически и икономически зависимости от проруски групи", каза Румена Филипова.
Още по темата в звуковия файл.