По казуса с Българската банка за развитие и раздаването на огромни кредити на малък брой фирми Мартин Димитров коментира:
„Този модел на управление, който ГЕРБ въведе – със свръхконцентрация на ресурси, води до това населението да обеднява, България да продължава да бъде най-бедната в ЕС, а Румъния, от която искахме да се „откачим“, защото ни забавяше влизането в ЕС, или ние така си мислехме, ни изпреварва с 33% по-високи доходи в момента. Тоест, този модел не е проблем само в справедливостта в него, а това, че икономически ни забавя.“
За да не продължават сегашните практики в ББР, Димитров предлага „таван“ на кредитите. Със слагането на такъв тези практики трябва да бъдат прекратени завинаги, посочи той.
„Предложих да е 50 хиляди лева. Нека да разсъждаваме между 50 000 лева и 5 000 000, някъде между двете. Но наличието на „таван“ спасява положението. Защото автоматично тази банка ще финансира малък и среден бизнес, а големите да си отидат при търговските банки.“
Подменена е целта на банката, категоричен е Мартин Димитров.
„В момента голяма част от контролните органи се занимават с малкия и среден бизнес. Контролните органи първо трябва да се занимават с големия бизнес, като касовите наличности е само един от въпросите. Най-накрая трябва да се занимават с малкия и среден бизнес и хората по пазарите. За да има истинска събираемост“, изтъкна икономистът.
„Вижте какво се получава - за човека на пазара, че не е платил един лев данък - жестока глоба и наказание, а за големите фирми липса на контрол. За много големи фирми.“
В коментара си по казаното от служебния министър на финансите Асен Василев пред БНР, че огромни касови наличности по фирмите вероятно захранват корупция, Мартин Димитров посочи:
„Щом е касова наличност, трябва да е в касата и ако не е в касата, е проблем – тук е прав министърът.“
По друга гореща тема - имало ли е подслушване на опозиционни политици, Мартин Димитров отбеляза:
„Вече сме на етап министърът на вътрешните работи да направи много сериозна проверка и да оповести резултата. Времето на догадки трябва да приключи.“
Според Димитров ситуацията е изключително благоприятна за стойностна проверка, а замесените лица да си понесат отговорността.
„Някои следи винаги се заличават, но други остават“, допълни той.
За себе си Димитров няма никакво съмнение, „че вероятно е имало такива неща“. Той обаче вижда сериозен проблем в това „да се занимават с подслушване на политици, вместо да следят организираната престъпност“.
Мартин Димитров изрази очакване служебният кабинет като неутрален професионално да си свърши работата.
„Нищо да не крият и всичко да изнесат пред обществото. Защото важното е тези практики сега да бъдат прекратени.“
„На последните избори имаме много сериозни съмнения за купуване на гласове. Най-важното, което трябва да направи служебният кабинет, е да пресече купуването на гласове. Ако желаят, могат да го направят“, отбеляза Мартин Димитров. По думите му, ако полицията си е на мястото, купуване на гласове в големи мащаби не може да има.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.