Такива обаче отправиха работещите в болницата. Един от лекарите, които бяха разпитани на място, а после държани с часове в полицията д-р Владимир Пандев каза пред БНР, че акцията на полицията и прокуратурата е попречила на приема и на пациенти, което граничи с престъпление.
Пандев е бивш управител на областната болница в Благоевград, от години е и общински съветник, с пряка отговорност към контрола на лечебното заведение, което е общинско.
Макар прокуратурата да не е потвърдила за връзката между проверката и сигнала отпреди два месеца до Общинския съвет, изпратен от пенсионирана лекарка, която работи на половин щат в белодробната болница, това е очевидно, твърди още д-р Пандев, според който в показността на акцията има и политически момент, обясним с предстоящия частичен вот за кмет на Благоевград.
Освен за начина на разпределяне на средствата в екипа на болницата, в сигнала имаше и намек за документни престъпления от страна на управителя, д-р Петър Георгиев, за фиктивни пациенти и измами с цел източване на средства от здравната каса:
"Това е абсурдно, защото в преди Covid - периода ние надхвърляхме лимитите, които ни даваше НЗОК, а тя не ни ги заплащаше всички, какъв е симисълът да водим допълнително болни хора, които утежняват бюджета, при разкриване на Covid - отделението НЗОК каза, колкото и да приемете, ние ви даваме определен лимит от средства, а отделението беше в пъти натоварено. Междувременно другите пациенти не идваха", твърди д-р Пандев.
Целият екип на болницата, в която работят 40 човека, настоява за публичност около проверката, причините и резултатите.
Още по темата в звуковия файл.