Интервю на Светослава Кузманова с проф. Любомир Халачев в предаването ''Нещо повече''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Дали филмите са културна ценност, или просто комерсиален продукт. Това дискутираха днес на международна конференция в НАТФИЗ експерти от различни области на съвременното кино. Организатор е асоциация „Академика 21“, в която членуват 56 университетски преподаватели.
Оказва се обаче, че в момента в България филми с държавна субсидия не се снимат и повече от 10 продукции са стопирани. Причината е, че въпреки приетия нов Закон за киното през февруари тази година, няма одобрен правилник. От филмовата гилдия се опасяват, че 2021-ва може да е нулева за българското кино.
"Напълно е възможно годината да е нулева. Киноиндустрията за съжаление не работи. Тя е поставена на стендбай. Дълго чакахме този Закон за киното. Той беше роден с голяма мъка, с насилие от страна на депутатите и с огромно нежелание от страна на филмовите дейци, защото имаше неща, които не бяха добре изпипани и решени законотворчески". Това коментира пред БНР проф. Любомир Халачев - бивш ректор на НАТФИЗ, автор на повече от 100 късометражни филма и 7 книги в областта на киното, а в момента преподавател в катедра „Филмово и телевизионно операторство и фотография“.
По думите му е имало и лобизъм, но основният проблем е, че законът не се е получил такъв, какъвто се е очаквало да бъде.
Проф. Халачев подчерта, че уредбата е такава, че един месец, след като се приеме законът и излезе в Държавен вестник, трябва да се приеме и правилник:
"Правилникът не беше подготвен, когато се готвеше законът - както обикновено се прави - и се получи, че законът е приет и дайте сега да пишем правилник".
Преди един месец правилникът е бил публикуван от Министерство на културата за обществено обсъждане:
"Но дойде служебното правителство, доколкото знам, министър Велислав Минеков е казал, че ще се работи върху нов правилник", обясни професорът.
Той беше категоричен, че в момента държавата не участва в процеса на кинопроизводство.
Любомир Халачев коментира, че новият правилник трудно ще проработи, не само защото не е добър, а и защото трябва да бъде преустроен Филмовият център, за да проработи новият Закон за киното:
"Тези 15 млн. лева, които имаме да изразходваме, не се дават в момента. Не знам как ще бъдат разходвани в края на годината и дали няма да ги върнем половината обратно в бюджета, което ще бъде престъпление".
Според него 10-15 проекта са стопирани в различни фази на производство, а сред тях има и международни копродукции, което е лош сигнал за партньорите на България в чужбина.
Интервюто на Светослава Кузманова с проф. Любомир Халачев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.