Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майор Валентин Терзиев не е оцелял след инцидента с МиГ-29

| обновено на 10.06.21 в 21:13
Майор Валентин Терзиев
Снимка: МО

Пилотът на катастрофиралия в Черно море МиГ-29 майор Валентин Терзиев не е оцелял, съобщиха от Министерството на отбранатаВъпреки това операцията ще продължи до откриването на останките на самолета и черната му кутия. 

При издирвателната операция се установи, че майор Терзиев е загинал на 9 юни при изпълнението на тренировъчния полет за стрелба по въздушна цел (светеща парашутна мишена) в нощни условия, уточняват от военното министерство.

Майор Валентин Димитров Терзиев (47 г.) е на военна служба от август 1998 г. Завършил е Висшето военновъздушно училище „Г. Бенковски“ със специализация летец-пилот във ВВС. Целият му служебен стаж е преминал в Трета авиационна база „Граф Игнатиево“, където последната му заемана длъжност е началник на щаб на ескадрила. Притежава класна специалност „военен пилот – първи клас“. Пилотирал е самолети МиГ-21 и МиГ-29. През годините е награждаван многократно от министъра на отбраната, началника на отбраната, командира на ВВС и командира на авиобазата. 

По време на службата си във ВВС и до последния си тренировъчен полет майор Терзиев изпълнява отговорно и професионално задачите по защита на неприкосновеността на въздушното пространство на България, посочват от МО.

Поклон пред паметта му! 

Сред намерените останки от падналия край Шабла МиГ-29 има и биологичен материал, предоставен за ДНК експертиза, стана ясно по-рано днес. В операцията по издирването се включиха и морски фирми, както и Институтът по океанология.

Няма нови находки от падналия самолет, съобщи за БНР началникът на отбраната Емил Ефтимов, който уточни, че представители на фирмата, която предостави своя специализирана техника за извършване на подводния оглед в двата контакта, локализирани в района на търсенето, вече са на мястото и работят.

„Извършваме допълнителна координация с групата за разследване на инциденти с летателна техника, за да можем още по-прецизно на базата на анализа на специалистите по възможния маньовър на самолета да прецизираме районите за търсене.

Но аз съм обнадежден, че ще имаме скоро резултат - този хидролокатор със странично действие, надявам се в светлата част на денонощието да потвърди контактът, направен с подводен обект, от минен ловец „Цибър“.

За утре сутринта има също предвидени допълнителни средства - ще започнем работа около тяхното развръщане около 5 часа сутринта, за да може да бъдат в района към 7 – 7.30 ч".

Не може да се посочи краен срок на търсенето на останките на самолета, тъй като трябва да бъде открита черната кутия, за да стане ясна причината за инцидента

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени