Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радев за записа с Пламен Узунов: Ченгеджийски похват

| обновено на 14.06.21 в 21:00
Снимка: Прессекретариат на държавния глава

Президентът Румен Радев определи случая със съветника му Пламен Узунов като "ченгеджийски похват". След срещата на върха на НАТО в Брюксел държавният глава бе помолен да коментира записа, в който Узунов прибира плик с неизвестно съдържание от бившия митнически шеф Петко Петков. 

Радев заяви, че не е укоримо негов съветник да се среща с бивш шеф на Митниците, когато той не е в тази система от 20 години и допълни:

"Имам надежда, че рано или късно България ще има прокуратура, която ще се заеме с истинските престъпления и грабежи. Това е поредната интрига! Знаете, че вече пет години и аз, и моите съветници, и моето семейство, сме подложени на непрекъснати атаки и всякакви инсинуации! Няма да коментирам ченгеджийски похвати!".

По отношение на темите, дебатирани на срещата на върха в НАТО, Радев заяви, че Китай се разисква не като непосредствена заплаха, а като предизвикателство за бъдещето:

"Знаете огромният ръст на икономиката в Китай, мощта на тази държава, която вече заделя втория по големина военен бюджет, разработва високотехнологични оръжия. Но в същото време нека не забравяме, че Китай е огромен търговско-икономически партньор на всички страни от НАТО, на Европейския съюз и нашите икономики са изключително свързани".

Да не забравяме, че това е огромен икономически партньори и икономиките ни са силно свързани", каза президентът и подчерта, че по отношение на Русия няма промяна в позицията на НАТО от 2014 година, но има такава в мотивацията на американския президент Байдън преди срещата му с руския държавен глава Владимир Путин, а тя е за търсене на всички възможни начини за намаляване на напрежението.

"Има промяна от днес и това е решимостта от стана на президента на САЩ Джо байдън, който е мотивиран за срещата с президента на Русия Владимир Путин в сряда да се търсят общи сфери за сътрудничество, да се търсят всички възможни начини за намаляване на напрежението".

Държавният глава каза още, че предложенията му Алианса да не се развива като пазар, а като съюз на страни, които заедно развиват нови технологии, са намерили място в новата концепция на НАТО и изрази задоволство от това. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна