„В торбичката на българския преход и на българската политика се крие съмнението, че винаги има и друг начин. И този начин не е онзи, който пише в Конституцията и законодателството и който всички простосмъртни граждани са призвани да спазват. А другият начин – по който нещата могат да се съкратят и да станат.“
Политическата корупция е чумата на българския преход и на българската демокрация, смята Стефанов. По думите му ние не вярваме на институциите заради постоянното съмнение, оправдано или параноично, че „нещо някъде паралелно се случва“. Именно затова според политолога е налице усещането, че изборите се обезсмислят, а държавата е „открадната, купена, пробита“.
Има усещане, че служебното правителство прави нещо. Оценката е по-скоро добра. Два месеца даже не са 100 дни, отбеляза Стефанов преди днес кабинетът да отчете работата си за изминалия един месец.
Естествено е служебният кабинет, назначен от президент, който след два месеца отива на избори, да носи бреме и да бъде сочен с пръст, подчерта политологът.
„Не мога да разбера защо се бяга от този наратив. То е реалност. Въпросът е дали това влияе на работата му, дали тези назначения, които се случват, преназначения, уволнения са политически мотивирани или наистина ситуацията в държавата е била толкова зле, щото е имала нужда от основно разтърсване и пренареждане.“
„Очевидно има някакво напрежение, някакво съмнение, че тези назначения са били удобни по някакъв начин и са взети мерки да се прекрати този комфорт. В публичното пространство витае това усещане, че службите са били овладени, не казвам завладени. Овладени и насочвани в работата си. Тъжното е, че самите служби не правят нищо по въпроса да разсеят тези впечатления“, каза още Стефанов.
„Очевидно е, че вече има внимание към детайла вече и се дърпат настрана хора, които ще изместят акцента. /…/ Мисля, че са взети мерки, които да спасят пресконференцията.“
„Натрупва се усещането за намерения. Не знам дали е посока, но за намерения за скъсване със старото. Посоката на мен поне още не ми е ясна. Само да отрежеш опашката на гущера не е задължително условие, че знаеш накъде отиваш“, коментира Стефанов в предаването „Преди всички“.
По темата за организацията на изборите политологът посочи, че ЦИК и служебният кабинет са били насадени на пачи яйца, защото им е бил даден закон, който не е изчистен, а партиите на протеста отново са променили изборните правила в 12 без 5, за което са критикували предишните законодатели.
Преди изборите на 4 април според Любомир Стефанов е имало „колективно усилие, нискочестотен напън от целия политически спектър, че изборите ще бъдат опорочени“, а за избирателната активност всички са се оправдавали с пандемията.
„В момента не усещам обратната вълна – да има желание във всички субекти, участващи на изборите, да въодушевят гражданите, гласоподавателите да вдигнат избирателната активност.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.