„Предната година загубихме изключително много средства. Нивата на посещаемост буквално се сринаха. Данните от НСИ са красноречиви. През 2019 г. са били около 5 300 000 посетителите в българските музеи. През 2020 година са с 3 120 000 по-малко“, коментира пред БНР председателят на сдружението Борис Хаджийски.
Няма ясна държавна политика за компенсиране на пропуснатите приходи в размер на 5 700 000 лева, подчертава Хаджийски.
Ножицата между образователна и културна сфера започва да се отваря все повече и повече, което означава, че на база на по-ниски заплати в музеите, респективно много по-високи в образователната сфера, повечето млади хора предпочитат да се ориентират към училищата да стават учители, защото там са по-примамливи условията, изтъква Борис Хаджийски.
„Ние искаме двете сфери - култура и образование, да вървят ръка за ръка и да няма такива огромни дисбаланси“.
От сдружение „Български музеи“ предлагат още да бъде въведен допълнителен ежегоден стандарт за финансиране на откритите площи, стопанисвани от музеите и художествените галерии. Мотивите - много музеи разполагат с археологически резервати и друг тип открити площи, които трябва да се стопанисват. Парите за издръжка не достигат за поддържането на тези площи, категоричен е Борис Хаджийски.
От сдружението, в което членуват 124 музейни институции, искат още всички музеи от страната да преминат на бюджетна издръжка.
В България има около 50 музея с по-слабо финансиране, защото парите идват по линия на общинските бюджети, пояснява Хаджийски. По думите му влизането им в системата на държавно финансиране е справедливо.
Музейните специалисти апелират да се изготви държавна стратегия за музеите и галериите.
„Не можем да губим време, независимо колко правителства ще дойдат впоследствие, ние на всяко едно ще поставяме тези въпроси, за да може, когато бъде избран парламент те да бъдат внесени и съответно защитени за следващата 2022 година“, обобщи Борис Хайджийски.
В 11:30 предстои среща на музейни директори и работници с културния министър Велислав Минеков.