Продуцентът в "Музикална къща БНР" Марио Ангелов разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт", че тази програма е имала труден път, преди сега да достигне до публиката, заради пандемията и наложените заради нея ограниения:
"Както всички програми, които изгражда главният диригент Марк Кадин, и тук има една червена нишка - това е рапсодията. Рапсодията като един по-свободен, условно да го нарека "лек" класически жанр. Това са пет блестящи рапсодии."
Като изключим емблематичната Рапсодия "Вардар" от Панчо Владигеров, останалите произведения не попадат често в програмите на нашите оркестри - особено внимание предизвикват творбите на Енеску и Лист.
Като продължение на традицията, установена в последните години от ръководителя на Радиооркестъра - маестро Кадин, за солист в Рапсодия за кларинет и оркестър е поканен младия, но вече утвърден у нас Кристиян Калоянов, който е и част от състава.
"Това е голяма тръпка - човек да бъде солист, особено на такъв оркестър като Симфоничния оркестър на БНР - толкова добър и професионален оркестър. За мен е голямо удоволствие, че имам възможност да свиря." - споделя младият кларинетист.
Този концерт на симфониците от БНР ще бъде излъчван пряко не само в ефира на програма "Христо Ботев", но и в още няколко европейски радиостанции, благодарение на "Еврорадио".
Още подробности за програмата на концерта и избраните творби чуйте в интервютата с Марио Ангелов и Кристиян Калоянов в звуковите файлове.