Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тръпко Василев – българският Третяков

Портрет на Тръпко Василев. Български исторически архив – Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

Историята на първата частна художествена галерия София, станала известна като Тръпковата галерия и нейният създател Тръпко Василев влязоха в книгата на изкуствоведката Благовеста Иванова „Тръпко Василев и Постоянна художествена галерия – 110 години от създаването ѝ“.

Галерията е създадена през пролетта на 1910 г. от младия предприемач и художник – декоратор Тръпко Василев, за да има място, в което младите художници да излагат своите картини. Нейният създател с огромен ентусиазъм, всеотдайност и енергия подпомага развитието на модерното българско изкуство през периода между войните.

Благодарение на менажирането по подобие на галериите в големите европейски градове Тръпковата галерия бързо се превръща в културно средище и оживен център на художествения живот в столицата. Сред близките на Тръпко Василев от това време художници, които правят изложби в галерията на ул. „Аксаков“ са имена като Никола Танев, Константин Щъркелов, Бенчо Обрешков, Борис Денев, Александър Мутафов, Васил Захариев и много други. Почти няма изтъкнат художник или скулптор от тази епоха, който да не е устройвал своя изложба в скромните ѝ помещения.

Но, освен като галерист и декоратор на много от сградите в София, Тръпко Василев създава и множество живописни творби, основно пейзажи от околностите на столицата. Първата самостоятелна изложба в новосъздадената през 1910 г. галерия е неговата. Две десетилетия уредената с модерното мислене на своя създател, като европейска галерия, Тръпковата галерия е културен център на София с голямо влияние между двете световни войни. Чуйте повече от звуковия файл от Благовеста Иванова.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна