Свикнали сме да слушаме и да четем съвети за възпитанието, за поставянето на родителски цели и амбиции. Често майките и бащите искат децата им да постигнат това, което не самите на са успели.
Много автори и лектори ни учат как да възпитаме деца, които да станат успешни хора. Но може би трябва да се тръгне от по-важната цел – да отгледаме добри хора, независимо каква професия ще изберат, независимо къде ще живеят.
Това именно е в основата на мотивацията, с която Хънтър Кларк-Фийлдс написва книгата „Как да отгледаме добри хора“.
Не е маловажно и подзаглавието: Ръководство за осъзнато родителство.
Авторката е достатъчно известна като ментор по осъзнатост, водеща е на подкаста „Съзнателната мама“ и създател на онлайн курса „Осъзнато родителство“. Зад гърба си тя има над 20 години опит в практикуването на йога и медитация, а днес предава знанията си, като учи майките как да култивират осъзнатост в ежедневния си живот.
Фийлдс изхожда и от личен, и от професионалния си опит, разказа пред Радио София Вера Янчелова, главен редактор на изд.“Изток-Запад“.
„Книгата не е само за майки и бащи, а и за баби и дядовци – за да видят нов подход при отглеждането и възпитанието на децата. Не можем да искаме от тях нещо, които самите ние не изпълняваме.“
В ранната възраст на подражанието примерът възпитава повече от всичко
Виковете и наказанията събуждат бунта у детето.
Ценното и отличителното от други подобни книги са съветите как разгневеният родител да се овладее, да запази самообладание в критичен момент, за да може трезво и с такт да обясни нужното. Да реагира така, че да приложи всичко, което знае и е осъзнал.
„Добрият човек е щастлив. А нали това искаме за децата си?“, допълни Веря Янчелова.
Чуйте разговора с нея.