„Първото нещо, което се прави подобни инциденти е да се запази спокойствие. След това се сигнализира на тел.112, веднага след това трябва да започнете непряк сърдечен масаж – натиска се гръдния кош в средата с достатъчно сила, с ритъм около 100-120 пъти в минута.
В чужбина има външни каридовертни дефибрилатори, които са достъпни на обществените места, в Пловдив има в детските градини, в някои училища, в общината и те спасяват човешки животи“, поясни пред БНР д-р Джинсов.
По думите на специалиста с непрекият сърдечен масаж не може да се навреди на пострадалия човек, но с устройствата е още по-лесно, те сами водят използващия ги през процедурите, те регистрират ритъма на пациента и ако е необходимо доставят електрошок.
Д-р Джиносов поясни още, че у нас все още здравната каса не реимбурира напълно устройството - каридоверетен дефибрилатор за имплантиране на пациенти, преживели сърдечен арест. Сумите за доплащане от страна на пациента са значителни – от 1800 до 8 000 лв. може да достигне доплащането.
„Засега няма пълна реимбурсация, преди касата доплащаше 6000 лв, сега доплаща 8500, но това е все още недостатъчно за българския пациент. 2000 лв.за един пенсионер са непосилна сума…“.
По данни на Европейското дружество по кардиология около 2 на сто от населението страда от сърдечна недостатъчност - тоест около 17 хиляди българи годишно имат нужда от поставяне на такова устройство.
"Точно в това ще обучаваме здравните медиатори - за ползите от инплантируемите дефибрилатори, те дори не знаят за този метод на лечение, те дори ако могат да си го позволят, не знаят за неговите възможности и че това спасява живота им занапред от внезапна сърдечна смърт", поясни още д-р Джинсов.
Още по темата в звуковия файл.