На 8 юли Българската православна църква отбелязва Деня на Св. Прокопий, покровител и закрилник на пчелите и пчеларите.
Празникът се свързва с пчеларството. По традиция съпругите на мъжете, които се занимават с тази дейност, изпичат по два обредни хляба, за да събират пчелите много мед.
После занасят питките при кошерите, прекадяват ги с тамян и ги намазват с мед. След това отиват на църковна служба и носят паничка, която чак на следващия ден прибират вкъщи.
Смята се, че по този начин медът става изключително лековит.
Светиите, които се свързват с пчеларството, са Св. Хараламий и Св. Поркопий и двамата са използвали меда не само за храна, но и за лечение.
Отбелязването на празника на пчеларите в България и съвременното биологично пчеларство коментира в “Нашият ден“ Михаил Михайлов, президент на Сдружение “Екологично пчеларство“.
"Една от нашите структури в област Шумен чества празника наистина подобаващо. Зная какво представлява – да се освети хлябът, да се освети медът по-точно, когато се отиде в църква. Когато се събираме да честваме празниците изнасяме исторически беседи за това кои са тези светци и какво са дали за пчеларството."
Трудно ли се прави биологично пчеларство
"И конвенционалното, и биологичното пчеларство отговарят на едни и същи принципни условия. Трябва да се отглеждат пчелите природосъобразно, но при биологичното пчеларство изискванията са много по-големи.
Биологичният пчелин трябва да бъде разположен в подходящи места извън интензивно земеделие.
За съжаление много от пчелините у нас не отговарят на това условие, особено тези в Северна или Североизточна България.
От общо 5000 регистрирани пчелари една част от тях са биологични.
Чуйте Михаил Михайлов в звуковия файл.