Този път би трябвало политиците да поемат трудна щафета - при липса на комфорт тип „Борисов“, в който имаш гласове, а „останалите си ги напазаряваш“, каквито кабинети е имало, сега сме в друг етап – на масата трябва да се сложат приоритетите, подчерта Бабикян.
„И да, партиите, които не са от статуквото, биха могли да са в такъв кабинет, но парламентарна подкрепа трябва да се търси. И няма да е спокоен кабинет, сигурно няма да бъде и обичан кабинет, но трябва да има такъм кабинет, защото държавата ни няма да мръдне напред, ако се разхождаме само до урните и назад.“
Дълголетността на подобен кабинет зависи от конструктора, смята Арман Бабикян.
„Зависи от способността на политиците да пускат мостове и да минават по тях.“
Бабикян попита още „защо си въобразяваме, че ние трябва да имаме непрекъснато падишахско мнозинство, в което каквото и да решиш, то минава“.
Трудният вариант в момента изисква повече демокрация, повече контрол и повече мъка, подчерта той.
„Ще трябва да я преживеем тази мъка. Никой не бива да очаква, че ще му спуснат отнякъде 130 гласа в парламента и той ще прави каквото си ще.“
„Златен пръст“ има тогава, когато някой е извън програмата, кабинета и съгласието за това каква политика да се води, изтъкна Арман Бабикян и допълни:
„Надявам се партиите от статуквото да не се държат по този начин.“
Според Бабикян в миналото Народно събрание е имало повече революционни действия, а сега следва да се предприемат „настойчиви еволюционни действия“ и „малко отдръпване от популизма“.
В българския политически живот пиенето на кафе и говоренето с хора по някакви странни причини се смята за заговор и това е грешка, коментира още Бабикян. Според него в „нашата двулика политическа среда“ продължават да битуват детинщини и „всеки се прави на нещо, което не е“.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.