Eмисия новини
от 20.00 часа
Българско национално радио © 2021 Всички права са запазени

Rezultatet e zgjedhjeve janë autentike, tha kryeministri i përkohshëm

Снимка: BGNES

Rezultatet e zgjedhjeve janë autentike dhe pasqyrojnë votën e elektoratit, siç duhet të jetë në një demokraci, tha Kryeministri Stefan Janev në seancën e qeverisë. "Ne vërejmë një pjesëmarrje jashtëzakonisht të ulët të votuesve, për fat të keq ka pak të ngjarë që kjo t’i detyrohet vetëm faktit se votimi u zhvillua në verë. "Apatia politike është një fenomen i rrezikshëm dhe palët duhet të punojnë më shumë për të angazhuar qytetarët bullgarë për të marrë pjesë në procesin demokratik," komentoi Janev. Qytetarët duhet të kenë kërkesa dhe të monitorojnë vazhdimisht sesi partitë politike i përmbushin zotimet e tyre. Mos kini frikë të jeni politikisht aktiv, është e rëndësishme të ruhet demokracia dhe dinjiteti i vendit tonë, apeloi Janev.


Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Най-четени