Eмисия новини
от 14.00 часа

A do të ketë Bullgaria qeveri pas zgjedhjeve të radhës këtë vit?

Seanca e parë e përbërjes së re të Legjislaturës së 47-të të Kuvendit Popullor do të mbahet më 3 dhjetor, njoftoi shërbimi për shtyp i Kreut të Shtetit. Ndërkohë përfundoi raundi i parë i bisedimeve për formimin e qeverisë së koalicionit me mandat..

30.11.21 07:15 |
Rumen Radev dhe Ilijana Jotova

KQZ shpalli zgjedhjen e Rumen Radevit dhe Ilijana Jotovës president dhe nënpresidente të Republikës

Me vendim të mbledhjes së sotme, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) shpalli rezultatet përfundimtare të raundit të dytë të zgjedhjeve për president dhe nënpresident më 21 nëntor 2021. Fituesit e balotazhit janë kandidatët për president dhe..

23.11.21 19:11 |

Brenda dy ditësh do të shpallin rezultatet zyrtare të zgjedhjeve presidenciale

Të gjitha 31 komisionet zgjedhore rajonale kanë dorëzuar dokumentacionin e tyre nga balotazhi presidencial. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve duhet të fusë përsëri të dhënat, pas së cilës do të miratojë analizën e të ashtuquajturave “mospërputhje”...

22.11.21 19:36 |
Godina e MPJ-së bullgare

MPJ-ja i falënderoi bashkatdhetarët tanë jashtë vendit për ndihmën e tyre në organizimin e zgjedhjeve

Ministria e Punëve të Jashtme bullgare shpreh mirënjohjen e saj për komunitetet tona jashtë vendit për ndihmën e tyre në organizimin e votimit të qytetarëve bullgarë në mbarë botën. Në zgjedhjet për president dhe parlament më 14 nëntor 2021..

22.11.21 16:32 |

Rumen Radev dhe Ilijana Jotova fitojnë balotazhin presidencial me më shumë se 2/3 e votave

Me 100 për qind të protokolleve të përpunuara të komisioneve zgjedhore sektoriale, Rumen Radev dhe Ilijana Jotova fitojnë   zgjedhjet presidenciale me 66.7 2 për qind të votave. 31.8 për qind e qytetarëve votuan për kundërshtarët e tyre..

22.11.21 16:07 |

Çfarë tregon pasiviteti elektoral në balotazhin presidencial?

Dita e katërt e zgjedhjeve për vitin 2021 regjistroi pjesëmarrje jashtëzakonisht të ulët të votuesve në vend – pak mbi 30 për qind (30.3%). Sipas Rumen Radev, i cili sipas të dhënave të pakonfirmuara fiton votën presidenciale në raundin e dytë,..

21.11.21 22:46 |

Presidenti i ri i vjetër – Rumen Radev

Rumen Radev fitoi raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe do të mbetet në detyrë për akoma pesë vjet. Ai është Kreu i dytë i Shtetit, pas Georgi Përvanov (2002-2012), që fiton besimin e bullgarëve për të dytin mandat radhazi. “ Arsyeja..

21.11.21 22:43 |
Kirill Petkov

Kirill Petkov: Radev është presidenti me të cilin do të vazhdojë ndryshimi

"Rumen Radev është zgjedhja e drejtë për Bullgarinë. Ai është presidenti me të cilin do të vazhdojë ndryshimi." Këtë e deklaroi Kirill Petkov – lider i projektit politik “Po e vazhdojmë ndryshimin”, i cili fitoi zgjedhjet parlamentare në Bullgari..

21.11.21 21:35 |
Rumen Radev dhe Ilijana Jotova

Rumen Radev: Populli votoi për ndryshim dhe për largimin e mafias nga pushteti

“Përfundoi një muaj politik i paprecedentë, gjatë të cilit u zhvilluan dy lloje zgjedhjesh – parlamentare dhe presidenciale. Ato nxorën në pah qartë dëshirën e popullit tonë për ndryshim, për fitoren kundër korrupsionit dhe paligjshmërisë, për..

21.11.21 21:31 |

Numërimi paralel i Gallup: Rumen Radev merr 66.4% të votave

Kandidati për president Rumen Radev fitoi raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale të Bullgarisë me 66.4% të votave. Këtë e tregon numërimi paralel i agjencisë sociologjike Gallup International Balkan, partneri mediatik i Radios Kombëtare Bullgare...

21.11.21 21:05 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР