Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КПКОНПИ проверява "Златния гьол"

| обновено на 15.07.21 в 17:07
Снимка: архив

Служители на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество са на ГКПП "Капитан Андреево", където проверяват тръжната процедура, свързана с избора през 2013 година на фирмата, която извършва дезинфекция на превозните средства на границата с Турция. Проверката се извършва от антикорупционното звено на Комисията, научи "Хоризонт" от свои източници.

Целта ѝ да се установи кои са били членовете на тръжната комисия, какви са били предварително зададените условия и защо се е наложило т.нар. "златен гьол" да бъде даден на външен изпълнител.

При проверка на място преди месец приходната агенция установи, че половината от касовите апарати на границата с Турция не са свързани с НАП и че липсват касовите книги на фирмата, която извършва дезинфекцията. По-късно  при акция срещу търговци на гласове книгите бяха намерение в къща в свиленградско село.

Междувременно в Агенцията по храните е създадена работна група, която разглежда договора с частната фирма за дезинфекция на влизащите в страната превозни средства от Турция. Неизгодните договори, с които Агенцията по храните е възлагала дейности на частни фирми, бяха посочени от служебния земеделски министър като аргумент за отстраняване на  назначения от правителството на ГЕРБ директор на Агенцията. Назначеният преди дни нов директор на ведомството не е имал никакво отношение по казуса - уточняват от там.

През 2013 година, когато е взето решението и дейността е възложена на частна фирма, директор на регионалната дирекция по храните в Хасково е бил Христо Вълчанов, който преди два дни оглави цялата агенция. От пресцентъра на БАБХ посочват, че изборът на изпълнител на дейностите по дезинфекция е обявен от централното управление и областните дирекции нямат нищо общо. Преди месец служебният министър на земеделието посочи пред "Хоризонт", че агенцията е сключвала съмнителни и неизгодни договори.

На 23 юни е създадена работна група, която разглежда договора, но до момента няма резултати и няма информация дали договорът трябва и може да бъде прекратен.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна